| adrianpetrican a întrebat:

Lucrul intr-un atelier de tamplarie 8 ore pe zi este activitate ocupationala? este bun lucrul intr-un atelier de tamplarie pentru prevenirea cancerului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar pentru prevenirea plictiselii. Si mai castigi un ban.
Pe asta cu cancerul de unde ai scos-o?

| Simpatic a răspuns:

Ce treaba are tamplaria cu prevenirea cancerului?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te au mintit pe tine parintii ca altfel nu mergeai la muncalaughing Pe tine sigur munca te va vindeca de cancerul care il ai in cap, prostiiile care le ai.

| doctorandus a răspuns:

Prevenirea cancerului? Daca stii o metoda pentru asta, esti candidat la Premiul Nobel.

| doctorandus a răspuns:

@Mosotti:

E-uri: vitamina C (E300), vitamina B2 (E101), vitamina E (E306), oxigen (E948).

https://medium.com/......00e2343f53

| Mosotti a răspuns:

Ce legatura are tamplaria cu cancerul? Nici una! Nu are absolut nici o legatura.

Cu prevenirea cancerului are treaba sa mananci sanatos deci fara E-uri si conservanti pe cat posibil, si sa inhalezi aer curat nepoluat, atat.

| Freya1 a răspuns:

Ce legătură are cancerul cu tâmplărie?
Cancerul il avem toti in noi doar ca nu e "activat".

| SilentRain a răspuns:

Un stil de viata santos si o alimentație sănătoasă, previn cancerul, acum depinde si de genetica

| doctorandus a răspuns (pentru SilentRain):

Dap, risc de cancer de intestine daca nu mananci deloc carne rosie: 3-4%.

Daca mananci tot timpul carne rosie: 4-5%.

Diferenta exista, dar e suficient de vaga ca pentru majoritatea oamenilor sa nu insemne nimic concret.

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Alimentatia cu E-uri e posibil cancerigena indiferent de genetica, si daca esti sanatos, poti sa nu mai fi sanatos daca bagi otravuri in tine.
Deci normal ca un stil de viata sanatos fara E-uri si conservanti, previn cancerul.

Ca sunt si cancere genetice fara legatura cu asta, e corect, dar macar ramane doar posibilitatea pentru cele genetice, deci probabilitate mult mai mica.

E ca la diabet, daca nu ai gene de diabet, poti manca dulciuri cate vrei ca nu faci diabetul daca nu iei in greutate (si de multe ori si daca iei).
Dar daca iti bag Aloxan sau Streptozotocin, vei face diabetul f repede pe fond toxic chiar daca nu ai gene de asta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca pe dos, la cat rumegus o sa inhalezi...
nu ca am auzit ca rumegusul provoaca, cancer, dar, totusi, iti ajunge rumegus in plamani, ca vrei, ca nu vrei

| Legion7X a răspuns:

Câți ani ai?

| Digikey a răspuns:

Citind intrebarea asta cred ca este ultima ta problema cancerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti serios sau faci misto? De cand munca poate vindeca un cancer?
Sau sunt in urma cu descoperirile din medicina?

| adrianpetrican explică:

Ma refer5 la miscarea pe care o fac acolo!

| adrianpetrican explică:

Eu am auzit ca activitatile fizice ajuta la prevenirea cancerului de orice tip! Vreau sa stiu daca e adevarat!

| doctorandus a răspuns (pentru adrianpetrican):

Da, e o corelatie statistica intre miscarea moderata (nu excesiva, ca la sportivi de performanta) si scaderea riscului de cancer.

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Ar putea fi bun, dacă în timp ce lucrezi la atelierul de tâmplărie depui efort. Să fi activ fizic îți scade cu 46% riscul de cancer conform unui studiu din 2015. În rest nu văd ce legătură au cele două. Nu alegi să fi tâmplar ca să previ cancerul. E mai ușor să previ cancerul:
Stil de viață sănătos
Nu fumezi
Nu fi sedentar (150 de minute de activitate fizică săptămânal)

Succes! happy