| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

M-a muscat cainele acum 5 minute de mana si ii umflat ce ar trebui sa fac? mi-e frica, ma doare, dar nu am nici un semn

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fa vaccin antirabic. Nu antitetanos, ca ala n-are nicio legatura.

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Du-te cat mai rapid la un spital specializat pentru tratament, care consta in vaccinare anti-titanos si o serie de vaccinuri antibiotice. Pana la acest moment spala foarte bine locul cu pricina cu apa si sapun, apoi dezinfecteaza rana cu apa oxigenata. Îti urez multa sanatate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Du-te cat mai rapid la spital pentru tratament specializat care consta in vaccinare anti-tetanos si o serie de vaccinuri antibiotice. Pana la acest moment spala locul respectiv cu multa apa si sapun, apoi dezinfecteaza locul respectiv cu apa oxigenata.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Du-te cat mai rapid la spital pentru tratament specializat care consta in vaccinare anti-tetanos si o serie de vaccinuri antibiotice. Pana la acest moment spala foarte bine locul cu apa si sapun din abundenta apoi se dezinfecteaza cu apa oxigenata.

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Du-te la medic e doar o muscatura
P. S. nu turna catelul bye

| usy313 a răspuns:

Daca ti-a curs sange du-te la doctor sa iti faca un antititanus ca s-ar putea sa iei ceva boala. daca mana e doar invinetita eu zic ca nu ai nimic. dar oricum iti recomand sa te duci la doctor el stie mai bine. ce ti-am zis eu e doar o sugestie.