| anonim_4396 a întrebat:

M-am întrebat adesea: dacă femeile când au menstruație pierd o anumită cantitate de sânge, asta întâmplându-se pe parcursul vieții, în fiecare lună, până la menopauză, cum de cantitatea de sânge eliminată prin menstruație nu le afectează niciodată în vreun fel organismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Cea care spune " mai documenteaza te ". Vai, dar ce isteata esti tu! laughing Cum puii mei mai mult sange ti se ia la analize? Depinde de fiecare femeie in parte. Unele femei au si 8-9 zile de ciclu.
Raspunsul este de fapt, faptul ca sangele din menstruatie e sange ce contine toxine si nu e bun pentru organism. Nu e acelasi lucru ca atunci cand te injunghie cineva si pierzi cantitati mari de sange pur

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sangele eliminat de noi e cum se zice "sange rau", deci nu e o problema ca il eliminăm, ba din contra avem șansa să ne menținem mai sănătoase in comparatie cu bărbați săraci.

| Catrice a răspuns:

Stai tu liniștit că audă de pierd mult au anemie. Plus că menstruația nu conține mult sânge. Cu aproximație, mai mult sânge îți ia analize.
Mai documentează-te.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu e mult odata, e mult doar adunat in zeci de ani.

Asa ai putea zice, daca un om transpira x cantitate de apa dupa o alergare, cum de nu il afecteaza de-a lungul vietii pierderea de apa si sare? Pai de aceea, ca nu e mult odata, se recupereaza, si pana la urmatoarea pierdere, e ca si cum n-a fost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ne hrănim cu sângele bărbăților...de aia n-avem nimic. Compensăm. laughing