| anonim_4396 a întrebat:

M-am lovit intr-un gard si am o rana pe picior, mi se pare ca am pielea crapata de la lovitura plus ca mi-a curs foarte mult sange pana am observat.
Cum trebuie sa o ingrijesc?
Inca ceva nu am foarte multe lucruri la mine am decat niste spirt, vata, alifie si niste tricouri vechi pe care le pot taia sa fie ca niste bandaje.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Te speli bine pe mana, dupa care rana si in jurul lui, prima data cu apa multa si sapun.
Stergi prin absorbire rana, iar in jur stergi normal. Sa folosesti vatasau chiar textil curat.
Lasi sa se usuce putin pielea (4-5 minute) dupa care stergi si cu vata cu spirt (va ustura). Daca sangereaza inca, ar fi bine sa dai cu apa oxigenata pe rana, sa se dezinfecteze si sa se inchida repede rana, sa se opreasca sangerarea.

Daca s-a oprit sangerarea, poti face un tampon pe rana, dar nu e recomandat sa fie din vata (firele se pot lipi in rana). Ar fi bine sa folosesti pansament steril pentru rani (exista in trusele de prim ajutor, ar trebui sa aiba toti soferii in masina).

Pansamentul trebuie schimbat de 2-3 ori pe zi, pana ce pielea nu se reface.
Este indicat sa vada rana si o persoana cu pregatire medicala!

6 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Pai spirtul este cam dureros, ai putea sa mergi la farmacie si sa cumperi rivanol care este dezinfectant si grabeste vindecarea ranilor. Mai exista o planta care vindeca repede ranile se numenste rostopasta si scoate o pasta culoare galbena; este posibil sa o mai gasesti la plafar. Dupa care sa folosesti creme cu glicerina.

| presus a răspuns:

Dezinfecteaza-ti rana prima data, doar tamponata rana cu putin spirt pus pe vata. Apoi unge-te in jurul ranii cu alifie, sa fie antibacteriana, daca... n-are rost. Apoi lasa rana sa se oxigeneze, iar peste 10-15 minute, poti sa-ti bandajezi locul cu unul din tricourile vechi care le ai, insa sa fie curat materialul! Poti sa nu bandajezi locul, daca nu mai curge sange, nu-i nevoie.

| Jager a răspuns:

Daca te-ai ranit intr-un gard de fier dai fuga la medic sau spital. Poti face tetanos si e urat.

| anonim_4396 explică (pentru Jager):

Dar nu m-am zgariat de el doar m-am lovit plus ca aveam niste pantaloni grosi si nu se vede ca sunt zgariati.

| xXVranceaXx a răspuns:

Cred ca trebuie sa-l asculti pe Bula, are cele mai bune idei. Este nevoie si de o persoana in studii medicinale.

| cosmin50000 a răspuns:

Pe frigu asta! naspa! cred ca te doare! puneti praf cicatrizant si stringete tare cu bandaje si stai in pat cateva ore pana face coarja!

| Andreea142001 a răspuns:

Dai cu alifie in jurul ranii, nu pe rana si rupe niste bucati din tricou si infasoara-le pe rana ca un fel de bandaj.