| DraganLukas a întrebat:

Imi tin la o rana care imi curge sange de ieri si e un maieu vechi e bine sa trebuie altceva (n-am bandaje)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la spital sa te panseze. Nu e bine sa-ti curga sange mult.

| anonimg a răspuns:

Mergi la farmacie și ia-ți de acolo bandaje. Ia-ți mai multe că trebuie să le schimbi.
E bun și maieul să te legi. Dar înțeleg că dacă folosești maieul trebuie să fie o rană serioasă. Folosește maieul până ajungi la farmacie; sau mai bine la spital, la urgențe, oricând din zi și din noapte unde îți pot pune un bandaj serios și gratuit.

| johnnny123 a răspuns:

Dar unde trăiești de nu ai acces la un pansament și un dezinfectant și trebuie să-ți înfășori rana cu un maieu vechi?

Iar dacă sângerezi de două zile poate ar fi cazul să mergi la un spital.

| Sophieka a răspuns:

Trebuie sa mergi la spital...Doamne ce oameni.

| maneaariana02 a răspuns:

In primul rând trebuie sa dezinfectezi rana, iar după aceea, dacă nu ai bandaj, sa pui un maieu cât de cât curat și steril.