| anonim_4396 a întrebat:

M'am lovit la cap de poliestiren, azi dimineata.
Acum simt un cucui de 2cm.
Cucuiul este in zone crestetului, exista riscuri daca nu merg la neurologie?
Cand il ating ma doare, cand il las in pace nici nu il simt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ti-ai pierdut cunostinta, nu ai dureri de cap, ameteli, somnolenta sau insomnii, nu ai motive sa mergi la medic. Si e vorba de neurochirurg, neurologul nu are ca sa-ti faca la un traumatism.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca te-ai lovit la cap de polistiren si ai facut cucui, inseamna ca ai dat tare cu capul, de a reusit un material asa de moale sa te raneasca! O sa se vinece! Lasa-l in pace ca trece.Sunt curioasa cum ai masurat inaltimea cucuiului!? O sa faci multe cucuie in viata, cu toate ca acesta este foarte ciudat!

soothe
| soothe a răspuns:

E ok cu cucuiul. Am avut si noi. Poate este bine sa mergi la medicul de familie si sa-i spui ca te-ai lovit la cap. Iti verifica ceva reflexe si iti da drumul acasa, nu ai nici o grija. Este bine insa sa ramana o nota in fisa ta, daca Doamne fereste, peste 2 ani te doare capul sau ai ameteli, se uita omul in fisa si poate face vreo legatura. Am aflat deunazi despre cineva care s-a urcat la volan cu 2-3 beri la bord, a facut un accident si l-a luat politia la ochi, dar in spital i-au facut toate analizele si testele posibile si i-au depistat o tumoare la cap. Doctorul a spus ca in scurta vreme ar fi fost neoperabila. Deci accidentul a avut rostul lui, omului i-a salvat viata. Asa ca mergi la medicul de familie, nu te costa nimic.
Toate bune si sanatate.

| Corina a răspuns:

Un cucui, nu-i nicio problema! Se mai intampla! Daca nu ti-ai spart capul, nu ti-ai pierdut cunostinta, atunci nu ai de ce sa mergi la neurolog. Un compres cu apa rece si se rezolva treaba. Sanatate maxima! Si fii mai atent(a) altadata.

| FearNoEvil a răspuns:

Daca nu ti-ai pierdut cunostinta, nu ai ameteli sau alte stari, nu cred ca e nevoie. Pune niste gheata sau altceva rece sa se desumfle.

| iuliancico a răspuns:

Esti sigur(a) ca de polistiren? Cum poate sa doara o lovitura cu astfel de material?

| lifeistough a răspuns:

Pune niste gheata pe cucui sa se dezumfle altfel ramai cu el!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poliestiren, dar era varuit, nu stiu ce.
2cm ma refeream la lungime. nu inaltime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am dat cu capul de o clanta de la usa si am un cucui cat un ou...ma doare de mor si ma iau ametelile. Ce sa fac?