| Shimonakatokka a întrebat:

URGENTA! De curand mi-am lovit de pragul usii (partea de sus ) moalele capului. Dar destul de tare avand in vedere ca s-a crapat peretele ( omfg ) Ideea e ca nu am sangerat, nu mi-am pierdut memoria,ma simt destul de bine,doar ca ma doare cucuiul daca il ating...m pot misca,alerga,pot face orce, totusi.se poate sa se intample vreo complicatie ceva? Daca da repede cu idei de tratament in casa ca nu vreau sa afle parintii sa merg la medic. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ralfy123 a răspuns:

1. Cat de inalt esti de ai dat cu capu de pragul usii? laughing
2. Sa tratam serios problema: Parerea mea este ca ar trebui sa pui o compreza cu gheata rece ininte sa te culci si dimineata. Stiu ca va fi neplacut dar va avea efect. Si date in acel loc cu crema de arnica. Iti va trece.

| Shimonakatokka explică (pentru ralfy123):

Pai uite cum s-a intamplat: era un scaun la prag (eram la scoala) si am vrut sa sar peste el si buf capu de prag intelegi? Prostii facute la scoala

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Are dreptate ralfy123.Cel mai bine este sa iti pui ceva rece pe locul loviturii(punga cu gheata sau orice altceva ai prin casa) si o sa ti se reduca. Vreo 2 zile o sa te mai doara pentru ca e ceva normal, dar nu se intampla nimic gravhappy

| Shimonakatokka explică (pentru AdelinaC):

Multumesc...M-ati linistit!

| Vladuthz a răspuns:

Ba? Mori cumva? Stai dracu linistit ca n-ai nimic, nu te mai caca pe tine, atata timp cat pe loc sau in urmatoarele minute nu ai avut senzatii ciudate sau pierderi de memorie, esti fine.

| Shimonakatokka explică:

Apropo...dupa vreo 2 ore am observat ca mai am un cucui de genu lunguiet undeva deasupra fruntii, langa cel din moalele capului.Sa fie de la lovitura principala?

| Shimonakatokka explică:

GATA! Am supravietuit. Am mers la neurochirurg si a zis ca am o mica mica fisura...(am fost abia dupa 4 zile) si ca nu o sa patesc nimic atata timp cat nu ma mai lovesc timp de vreo 1-2 luni pana se reface...LOL mi-am,, spart'' capu inainte de Evaluare nationala.Nu am avut timp 4 ani de zile laughing)))))

| motanel78 a răspuns:

Du-te repede la doctor din cauza ca poti sa faci un cheag de sange un coleg de al meu se dadea in leagan in parca si ia venut fix in moale si era foarte in cet si i s-a facut o complicatie si a facut cheag ti-as recomanda asta pentru binele tau pana la urma... bft!

| Shimonakatokka explică (pentru motanel78):

Eu unul ma simt bine....chiar crezi ca as putea face cheag?