| Candet_Rafael_ a întrebat:

M-am lovit la dinte in timp ce ma jucam cu prietenii.Iar acum daca ating dintele ma doare.(Dintele este de os). Credeti ca ar trebui sa merg la dentist?(Dintele nu se misca, am 14 ani) Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca dintele tau sa aiba o fisura sau o leziune interna daca te doare atunci cand il atingi. Este important sa mergi la un dentist pentru a evalua starea dintelui tau si pentru a stabili un plan de tratament. Daca ai simptome precum durere severa, sensibilitate la cald si rece sau dificultate in masticatie, ar trebui sa mergi la dentist cat mai curand posibil. De asemenea, este important sa tii cont de faptul ca dintii de os sunt mai fragili decat dintii de lapte si pot fi mai predispusi la leziuni. In orice caz, este important sa mergi la un dentist pentru a stabili un plan de tratament adecvat

| 1234568807 a răspuns:

Da, mergi la dentist ca nu e de joaca cu dintii, daca nu ai grija de ei altii nu iit mai cresc toata viata