| Mihaela2023 a întrebat:

M-am născut cu o defecțiune la ochi, unul este mai mare decât celălalt... si am pleoapa căzută la unul dintre ochi.
Tocmai din acest motiv sunt urâtă.
Ce pot face in privința asta? Există vreun tratament pentru ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Defectiunea" se poate constata doar de un medic oftalmolog.
Daca diferenta este mare, atunci se poate rezolva chirurgical.
Daca nu, acesta iti va fi "sexepille"-ul tau, cu care vei fi mai "specila" in fata barbatilor.
Trebuie doar sa te accepti asa cum esti, fiindca tocmai diferentele de la "standarde" (?) te fac unica in fata amiratorilor!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau dar nu am auzit de tratament sau operatie pentru a corecta un defect din nastere.
in orice caz exista OFTALMOLOGI care te pot consulta si-ti pot spune cu precizie ce se poate afce pentru tine.

Atentie mare la suta de kg pe care o ai, ca aia chiar iti urateste corpul. Poate nu ar fi rau sa pui mana serios sa faci sport, ca sa ajungi la o greutate normala, ca sa atragi si tu un baiat.

Ma rog, vad ca tu de fapt te culci cu mai multi barbati in acelasi timp, deci nu duci tu lipsa de barbati...(asta-i din istoricul interbarilor tale de pe forumul asta).

Mare pacat ca faci sex neprotejat si infectezi barbatii cu hepatita C si dumnezue stie ce alte boli mai ai.

| Ochialbastri99999999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cel mai tare raspuns. Sunt si eu de acord cu ce ai scris.

| Frank51 a răspuns:

Nu știu de ce dar m-am gândit fix la faza din desenele cu tom si jerry cu pleoapa laughing

Normal că există tratament, trebuie doar să cauți, să te interesezi.

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea ai solutii decat sa accepti situatia, sa te conformezi si sa mergi inainte

| OnlyDga a răspuns:

Nu ești urata, ferească Dumnezeu de mai rau. Sunt oameni cu adevărate probleme mult mai vizibile decât cea pe care o ai tu, deci enjoy the life!

| AlexandraTecsan13 a răspuns:

Întreabă pe "RO Medic" ( site medical) la secțiunea forum medical chirurgie- oftalmologie și așteaptă să îți răspundă un medic. Vezi să îți apare "doctor cutare" la răspuns. Nu asculta sfaturi dacă îți scrie cineva care nu este medic pe forumul acela. Dar de cele mai multe ori răspund și medici. Nu ești urâtă dar dacă vrei să nu te mai simți complexată, poți să întrebi un doctor de acolo dacă se poate opera.

| AlexandraTecsan13 a răspuns:

Nu cred că poți să iei medicamente sau să porți ochelari. Operația e singura ta variantă, după logica mea. Nu sunt medic și nici asistentă medicală cel puțin, dar sper să se poată opera defectul tău. Și termină cu sunt urâtă că nu frumusețea e cea mai importantă calitate a unui om. Încearcă să fii, în primul rând, o persoană drăguță și inteligentă, că pe frumusețe nu se dă doi bani. Machiază-te, aranjează-te simte-te frumoasă pentru că numai oamenii superficiali judecă un om după aspect. Oamenii adevărați te vor aprecia și așa cum ești. Dar repet, sper să te poți opera.