| anonim_4396 a întrebat:

Mă chinui de luni de zile să ţin o dietă şi din păcate, din prima zi, seara, cedez. Această cură de slăbire durează 3 luni, nu este exagerat de grea, dar nici uşoară nu e. Trebuie să slăbesc fiindca am 104 kg plus că am şi probleme de sănătate şi e ceva ce e nevesar. (regimul este dat de nutriţionist, impus şi de un gastrolog, un cardiolog fiind cel care mi-a recomandat nutriţionistul şi mi-a zis că e musai să slăbesc). Vă rog mult, daţi-mi nişte sfaturi, ajutaţi-mă să fac cumva să reuşesc şi să nu mai cedau aşa tentaţiilor, îmi e foarte greu, iar faza că voi avea o greutate normală, voi arăta mai bine, voi scăpa de problemele de sănătate pe mine nu mă ambiţionează deloc, îmi trebuie ceva ce să mă ambiţioneze în acel moment, ca să nu cedau, argumentele astea fiind ceva de viitor. Sunt 3 luni, vă implor, ce argumente mi-aş putea da (în acel prezent, cuprins de poftă) eu chiar nu găsesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea stiu ce sa-ti zic, trebuie sa ai ambite.Adica nu e chiar atat de greu.Eu daca as fi in locul tau m-as gandi ca daca nu slabesc toata lumea va rade de mine, baiatul pe care il plac va crede ca sunt o grasana...eu asa as face.Sau poti sa te gandesti asa:Imi propun sa slabesc 20 kg(sa zicem)Cum am slabit primele 5, imi ofer o recompensa(vorbeste si cu parintii tai, de ex iau o gustare dulce, mananc o felie de pizza, merg la un film ft fain, imi iau perechea aia de blugi beton de 300 lei...)sau daca nu du-te la nutritionist si zi-i sa-ti dea o dieta putin mai usoara, cum ar fi in weekend sa ai voie sa mananci un baton dulce; chestii de genul

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, AMBITIA este cheia tuturor dietelor de slabire!
Fara ambitie nu va functiona nici o dieta, indiferent de cat de buna este.
Din pacate, nu exista nimic pe fata pamantului ca sa te poata convinge sa faci ce trebuie, ambitia trebuie sa o ai tu, sa vina din interiorul tau, iar daca una spui si alta faci, inseamna ca te complaci in situatia in care esti si asta nu se va schimba niciodata.

O solutie ar fi sa nu ai mancare in casa, sa gatesti doar cate 1 portie mica, doar atat cat este nevoie.
O alta solutie este sa faci exercitii de 2-3 ori mai mult decat de obicei, ca sa poti sa dai jos surplusul de calorii ingerate prin masa de seara.