| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare coloana de la stat toata ziua pe scaun. Ce exercitii sa fac pentru a mi-o indrepta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eu iti recomand sa te interesezi in orasul tau daca este centrul de prezentare, testare, comercializare a aparatului de termomasaj numit CERAGEM asa se numeste si centrul si ai posibilitatea sa faci gratuit nelimitat cat vrei toata viata niste masaje, presopunctura minunate pentru coloana si intreg corpul previne, amelioreaza, si stagneaza multe boli dar eu zic ca pur si simplu ti le ia cu mana cum s-ar spune eu fac de o luna zilnic si e minunat nu ma mai doare spatele si am rezolvat multe probleme cu acest aparat pe care poti sa ti-l cumperi si acasa daca vrei daca nu poti face gratuit cate masaje vrei si sa- testezi. in tara sunt peste 28de centre in lume in peste 60de tari la noi in Romania e de 3 ani. e totul natural nu are efecte adverse sau contraindicatii cauta acest centru si nu vei regreta iar coloana ta va vi incantata de masaj.sanatate.

| dispe a răspuns:

Mergi sa faci un RMN. Asa vei fii sigura ca este o simpla durere. Sanatate multa!

| Tommy a răspuns:

1. Te asezi cu fata in sus pe pat cu gatul la marginea patului. Cu miscari unduitoare (ca sarpele) incepi sa te prelingi in jos de pe pat, f incet. Stai cat mai relaxata. Realmente "cobori din pat" in pozitia asta. Idea e k marginea patului si pozitia ta curbat-pe-spate, indreapta ceace tu tii incovoiat tot timpul.
2. Te apuci cu mainele de o bara fixa (eu am tocul usii) si te "atarni" pana simti k greutatea corpului i-ti intinde coloana. F relaxat. Exerseaza si reusesti.
3. Te asezi pe dusumea in pozitia "patru labe" cu coatele spre genunchi. Incet, incet, impingicapul inainte, dar burta cat mai jos, sa atinga pamantul daca se poate. te impingi spre inainte pana ajungi in pozitii dreapta. Cand revii, te cocosezi cat posibil, impingand fundul inapoi. Repeti de cateva ori. dupa fiecare exercitiu, te ralaxezi cateva minute, intinsa pe pat. F important, sa nu incepi miscarea de rutina prin casa. "Dislocarile" ce au avut loc trebuie sa se linisteasca. Succes!

| hanry a răspuns:

Sa stai in pat.

| hanry a răspuns:

Sa stai in pat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Singurul exercițiu pe care poți să-l faci chiar stând pe scaun, este să stai cât mai dreaptă, spate drept pentru a nu creea tensiune pe coloana vertebrală.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti fata, cumpara-ti un corset pentru spate. eu folosesc un corset dorsolomosacral deoarece stau toata ziua la birou pe scaun si ma doare foarte tare, de fapt ma durea spatele. este indicat pentru postura incorecta, spondiloza, discopatie lombara, hernie de disc, dorsalgie de cauza artrozica sau cifotica, fracturi ale vertebrelor toracale si lombare, tasari vertebrale consecutiv osteoporozei sau metastazelor. este ieftin, eu mi l-am comandat online de la un magazin online de tehnica medicala si mi-a fost adus acasa prin curier. poate te va ajuta si pe tine, intreaba-ti medicul de familie daca poti purta acest produs.
aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/......gories.php

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare atentie la munca de birou, nu e recomandat DELOC sa ramaneti in aceeasi pozitie ore in sir. Ar trebui sa va puneti alarma la ceas / telefon din 2 ore in 2 ore (macar! ideal e la 1h) si sa faceti: rasuciri, aplecari in fata / spate, in general cat mai multe miscari care sa curbeze coloana (pe toate axele, nu doar fara-spate!). Incercati sa revigorati in 4-5 minute MACAR grupele principale (trapez, muschiul dorsal mare, romboizi, muschiul ridicator al spatelui, erectorii spinali - cei care cauzeaza cel mai frecvent dureri de spate -, tractul median si tractul lateral etc). Acesti muschi, in special cei din profunzime, SE ATROFIAZA doar dupa 2-3 ani de munca "de birou"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia-ti un scaun care are si sprijin pentru cap (cu spatar inalt). Ideal e sa pui spatarul la cca. 100-110 de grade (adica cu 10-11 gr. spre spate, fata de verticala) si sa te apropii cat mai mult de birou. la 90 de grade, sau sa stai perfect drept, nu e indicat pentru perioade lungi, caci toata greutatea trunchiului e suportata direct de coloana (mai ales de zona lombara). Si nu uita de exercitii odata la o ora! Atinge-ti picioarele cu palmele, in fata, si lateral. Ca la ora de sport din gimnaziu. :-)

Răspuns utilizator avertizat