| jane_5414 a întrebat:

Ma doare de ceva timp in partea dreapta, nu am pofta de mancare, ma doare capul. Oare o fi apendicita? Va rog sa imi spuneti sunt foarte derutata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te doare de mai putin de 3 zile si durerea e continua, poate fi apendicita. In acest caz, du-te acum intr-un serviciu de urgenta. Daca durerea nu indeplineste caracterele de masi sus, probabil nu e apendicita, mai degraba niste paraziti intestinali.

daniela
| daniela a răspuns:

Ai mari mari sanse. Stai intainsa si indoie genunchiul spre burta, daca durerea este acuta si coboara pe picior fugi la spital, oricum ar trebui sa vizitezi un chirurg

| AvalohAlyn a răspuns:

Care sunt simptomele apendicitei?

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

Daca ai simptomele de mai sus, solicita imediat asistenta medicala deoarece diagnosticul corect si tratamentul corespunzator sunt foarte importante.

Sanatate

| alexandra35 a răspuns:

Prost

| Paris a răspuns:

De ce nu dai tu maine o fuga rapida pana la spital? big grin

| fsdfsd a răspuns:

In partea dreapta este splina nu apendicita, este din cauza la efort, incearca sa te duci la medicul de familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă tu ești derutată noi nici atât nu știm cu exactitate ce se întâmplă.
Mergi la un control medical amănunțit, un ecograf abdominalo-pelvian, analize de sânge și atunci se poate pune un diagnostic diferențial și un tratament specific afecțiunii.
Poate fi apendicita, o răceală puternică, un chist ovarian, etc.
Sănătate.
Răspunsurile noastre sunt pur orientative.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea fi apendicita asa ca mai bine i-ai face o vizita doctorului si ti-ai da seama ce ai.Desi cu gripa asta porcina de prin spitale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma doare in dreapta la san ma tine ceva dar nu e sanul sa fie inima ca sunt mai suparata in ultiul timp

| LucAndrei a răspuns:

Daca ai apendicit sa stii ca nu ar trebui sa ai poft de mancare.
eu cand am avut n-am putut manca, bea ma durea capu, burta si vomitam aproape din 5 in 5 ore

| alessiaS a răspuns:

Buna.
Ar putea fi apendicita cel mai bine e sa mergi la medic.
pentru inceput indoaieti genunchiul cat poti spre burta si apasa in mijloc daca te doare e neaparat sa mergi la doctor.
Si eu am fost in situatia ta si am luat medicamente.
Sanatate.:*

| ady_5933 a răspuns:

Ar putea fi o hepatita sau o alta boala a ficatului.Ficatul e mai sus de apendice.