| SunnyFlame a întrebat:

Ma doare foarte rau maseaua ce pot face pana maine sa imi treaca durerea cand ma duc la dentist >crying. ma doare foarte rau sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| iStarry a răspuns:

Pune intr-o batista gheata si tine-o la locul dureros...nu manca sau bea alimente de temperaturi prea scazute(inghetata)sau prea fierbinti(supa)tie-o tot asa pana mergi la dentist, poti incerca si calmante happy

| KoreaJapan a răspuns:

Infasoara o pagina de ziar ca un con urias asemanator ca ala care il faci pentru seminte happy Pune partea stransa in ureche astfel incat ceaallta parte sa se afle sus deasupra ta,categoric laughing pune pe cineva mai mare din familie sa aprinda cu bricheta celalalt capat si restul cred ca stiu si parintii tai,sau macar tatal tau. E o metoda mai veche, antica si dedemult, dar care functioneaza. happy

| ionif a răspuns:

Poate te-a tras curentul!

| GCristina a răspuns:

Tot ce poţi face acasă e doar să iei un calmant ( gen Dentocalmin), dar durerea revine după trecerea efectului.
Dacă ai tras curent poţi introduce o ţigară aprinsă în ureche.
Dar cel mai bine e să mergi la medicul stomatolog pentru. o extracţie sau un tratament.