| Chris_8217 a întrebat:

Ma doare forate rau gatul cand inghit si nu pot vorbi deoarece ma ustura groaznic. Ce imi recomandati? ( Fara pastile! )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 6111992 a răspuns:

Buna mierea si lamaia fac minuni pentru gatul iritat incearca sa bei cat mai mlta zeama de lamaie si sa mananci cat mai mlta miere nu conteaza cum intr-un ceai sau pur si simplu storci zeama de lamaie unde adaugi 2 linguri de miere iti dau o reteta se numeste sodou, pe langa faptul ca este o bautura delicioasa este si un bun remedi pentr durerile in gat.Pentru o portie ai nevoie de:200-250 ml lapte(o cana), 1 galbenus de ou 2 lingurite de zahar sau miere.Intr-o cana se pune galbenusul impreuna cu zaharul sau mierea se bat cu ajutorul uni palete de la mixer sau cu o lingura, pana devine o spuma densa asemanatoare cu maioneza.Peste aceasta se toarna treptat laptele fierbinte si se amesteca.La final poti adauga o lingurita de esenta de rom sau vanilie.Incearca sa mananci cat mai multe dropsuri pentru gat ajuta mult multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Shinto a răspuns:

Incearca sa faci gargara cu apa sarata, DUPA care, la vreo 10-15 min,ia o lingurita de miere,amestec de miere+lamaie,sau, daca ai, siropul de pin de care se vorbeste mai sus.Nu trece chiar din prima, dar in vreo 2 zile ar trebui... daca nu vezi nici o schimbare, neaparat mergi la medic, pentru ca se poate complica.

| sonny89 a răspuns:

Ia o ridiche neagra. O scobesti si pui 2-3 linguri de zahar in gaura respectiva. Astepti pana se topeste zaharul si apoi il bei. Am invatat de la bunicul meu. Si merge!

| iolanda_4444 a răspuns:

Gargara: apa cu sare

| vmmro a răspuns:

Sirop din muguri de pin si miere. Face minuni. Mai poti incerca o cana cu lapte fierbinte in care s-au topit unt si miere.

| Alessiiaa a răspuns:

Pune la gat cartofi taiati pe un batic sau o esarfa ceva, intrebati parintiii apoi bea un ceai cald iti face bine.