| anonima2617181 a întrebat:

Ma doare gatul, insa nu in interior, ci in exterior, daca il ating sau pun mana. Care poate fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Ai dormit cu capul într-o parte cel mai probabil sau ai stat într-o poziție nepotrivită. Nu îți face griji, durerea va trece în câteva zile de la sine. Dacă totuși te doare foarte rău poți folosi un antiinflamator. Mergi la farmacie și expune-le și celor de acolo problema. Sigur te vor ajuta. happy

| Vasile2003 a răspuns:

Pozitia necorespunzatoare din timpul somnului
Maduva spinarii, coloana vertebrala, discurile intervertebrale, ligamentele, muschii, tendoanele, nervii spinali: toate aceste structuri intra in alcatuirea gatului, iar conditiile care le afecteaza sunt de cele mai multe ori cauzele instalarii rigiditatii acestuia in partea din spate sau pe lateral. Rigiditatea cervicala poate fi generata si de pozitia necorespunzatoare din timpul somnului, atunci cand musculatura din zona este tensionata sau intinsa.

Durerea de la nivelul muschilor gatului poate fi o consecinta a bolilor traheei, faringelui sau a cartilajului tiroid (marul lui Adam), structuri care intra de asemenea in alcatuirea gatului. Musculatura, tendoanele si ligamentele din zona respectiva pot conduce de asemenea la instalarea rigiditatii. Senzatia de intepenire a gatului poate fi cauzata inclusiv de postura incorecta sau de afectiuni ale capului si umerilor.

Unele cauze frecvente ale durerii de la nivelul gâtului sunt:
•Muncă repetitivă sau de precizie și/sau o poziție de lucru sedentară
•Entorsă cervicală
•Dormitul într-o poziție ciudată
•Îmbătrânirea
•Cauze mecanice
•Alte cauze neidentificabile
În majoritatea cazurilor, durerile la nivelul gâtului vor trece după câteva zile sau săptămâni. Dacă durerea persistă, ar putea fi util să consulți un medic pentru o examinare aprofundată.

Însănătoșire grabnică!♡♡♡

| DataScience a răspuns:

Candida albicans, care atunci cand mananci mancaruri uleioase, prajeli, produse panificate, rafinate si sucuri dulciuri se multiplica si iti irita gatul. Nu sunt tratamente, toti le avem si ajuta la digerare..etc. trebuie sa ai o igiena orala buna si sa mananci si chestii sanatoase, alcaline/frunze verzi/legume..etc.