| anedreaeaaa a întrebat:

Ma doare gatul si as vrea niste remedii naturiste pentru durerea in gat.In afara de lemaie si miere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raulbootcamp a răspuns:

Remedii naturiste pentru dureri de gat

Iată câteva sfaturi pentru a scapa de durerea în gât:

În primul rând, creşteti aportul de lichide, deoarece ajută la hidratarea membranelor mucoase uscate şi păstrează gatul acoperit cu umiditate. Băuturile uşoare, calde şi liniştitoare, cum ar fi ceaiul de ghimbir cu miere, ul de busuioc, de cuişoare, cafea decofeinizata, si apa calda cu lamaie si miere sunt unele dintre cele mai bune remedii naturale pentru gatul inflamat.
Folositi un umidificator in camera pentru a impiedica aerul uscat sa irite si mai mult gatul. Umidificator reduce iritatia prin adăugarea de umiditate în aer.
Una dintre cele mai bune remedii naturale cunoscute pentru durerile de gât este gargara. Gargara cu un amestec de sare şi apă caldă, ceai de salvie, ceai de frunze de zmeura sau alte ceaiuri de plante, de mai multe ori pe zi, va usura durerea in gat, va reduce inflamaţia ţesuturilor şi va hidrata tesuturile uscate.
Unele uleiuri aromatice, cum ar fi cel de arbore de ceai, de muscata, lamaie, chiparos sau bergamota pot fi folosite ca gargara cu apa calda si o lingura de miere, pentru a umezi si calma gâtul iritat.
Vitamina C este, de asemenea, un remediu natural pentru durere în gât si este de foarte mare ajutor în accelerarea procesului de vindecare.
Mancati usturoi, deaorece acesta contine un agent antiviral şi antibacterian. Puteţi folosi, de asemenea, capsule pe baza de usturoi.
Sucul de lamaie: Se amestecă 1 lingurita de suc de lămâie şi 1 lingurita de miere si se inghite lent in cantitati mici de 2-3 ori pe zi.
Sper ca tiam fast de ajutor big grin

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Gargara cu gaz.

| untu a răspuns:

Sa bei un ceai fierbinte de tei cu lamaie si indulcit cu miere de albine! Sau freci cu lingurita un galbenus de ou cu o lingurita de zahar, mesteci bine si apoi toarne in cana lapte fierbinte si sa bei cat de cald puteti! Insanatosire grabnica!

| lovemeoana a răspuns:

Ceai fierbinte indulcit cu miere nu zahar.

| Lisiele a răspuns:

Incearca lapte cu ou seara la culcare.pui un galbenus de ou in cana, il freci cu zahar dupa care pui lapte fierbinte si mesteci(cat de fierbinte poti suporta)Are efect calmant si actioneaza ca pansament.Bei seara inainte de culcare si in 2-3 zile o sa-ti treaca. poti bea si ziua daca iti place dar seara e obigatoriu.

| Samuiel1 a răspuns:

Fierbi in jumate de litru de apa 1-2 linguri de sare si dupa aia faci gargara dimineata si seara 2 zile si esti ca noua, daca cumva ai amigdalele mari sau ai gropite cu depozite de puroi in iele e clar ca iti trebuie o prescriptie cu antibiotice, dar cea mai naturala cale e prima apa cu sare fiarta omoara toti microbi din gat.