Întrebare recomandată | MotanuJmekerit a întrebat:

Ma doare o masea ff tare ce as putea face in afara sa ma duc la doctor?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emblem23 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa i-ei niste antibiotic, augumentin ( e foarte bun), asta ca sa scapi de durere in timp, probabil ai infectie, si in al 2-lea rand sa i-ei un calmant, poti lua : ibalgin forte, sau ibuprofen 400, sau aulin etc, deci ai inteles cum, i-ei antibioticum din 6 in 6 ore si calmantul, maxim 4 pe zi, dar poti intreba si farmacistul mai bine

49 răspunsuri:
| traian30 a răspuns:

Ia o punga cu gheata si tine-o apasat pe zona dureroasa. E indicat sa nu mananci nimic solid si in nici un caz sa nu consumi alimente reci. Ar trebui sa identifici daca nu cumva ai vreo carie sau vreun virus(eu cand am avut am tot miscat de dinte pana l-am smuls dar aveam dinti de lapte inca). Totusi ar trebui sa te duci la un medic stomatolog cat mai curand daca durerea persista. Funda?

| davyams a răspuns:

1.ia pastile
2.bea un ceai
3.stai la caldura
4.cheama-ti gagica ca sa iti aline durerea

| ANTONIA2012mov a răspuns:

Ia un abolcamin asa ma durea si pe mine apoi mi-a trecut

| Pirvudaniel17 a răspuns:

Pai in primul rind incearca sa te mai linistesti poti face asta cu alcool, tarie, tuica, coniac.In al doilea rind ia antibiotice (eu am luat din 9 in 9 zile, dar citeste prospectu )spalate pe dinti cu o peie din peri fini (moi). In al treilea rin du-te la doctor pentru ca orice ai face durerea va reveni.
Sper sa te faci bine.

| cosmynflory a răspuns:

Pui niste tuica in gura o clatin usor apoi o scuipi.
Maseaua ti se calmeaza dar apoi trebuie sa stai in pat linistit si nu de mai gandi la ea.
Sa fii sanatos!

| Alexandraiubire a răspuns:

Poti lua Nurofen pentru a nu face febra ( daca te doare rau maseaua poti face febra)
Aboia i-a un paracetamol ca iti trece foarte repede!
Mult succes! Insanatosire grafnica!

| stelicik a răspuns:

Incearaca un takidol sau un antibiotic