| 123coco a întrebat:

Ma doare o masea foarte tare:-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ia un antialgic, Ibuprofen sau Algocalmin si du-te maine la dentist.

| 123coco explică (pentru Abh):

Imi e frica, mi-am scos un nerv de la alta masea si am crezut ca mor de durere, de atunci nu mi-a mai trebuit dentist

| Zenithf a răspuns (pentru 123coco):

Exact de asta ti-am spus ce ti-am spus, si medicii sunt oameni, nu roboti, au fiecare stilul lui, poate ce face unul merge la altul, eu sunt destul de patit, am facut o extractie la cineva si ne-am chinuit si eu si medicul, altul mi-a scos nervul la alta si mi-a facut coroana, m-a chinuit destul dar pana la urma nu a fost asa de rau. Dar medicul asta la care merg acum, este cel care imi trebuie mie, si poti sa ma crezi cand iti spun ca ma duc cu bucurie la el.

| Zenithf a răspuns:

Du-te la stomatolog. Stiu ca la multi le e frica sa mearga, si mie imi era. Dar cunosc un stomatolog bun, si merg la el cu placere. Numele lui este Tudorancea Valer, si cabinetul lui este in cartierul Grigorescu, in Cluj Napoca. Bine, pe tine nu te prea ajuta, daca nu stai in Cluj, dar poate gasesti un stomatolog bun la tine in oras. Exista forumuri pe internet pentru orice, chiar si pentru cine cauta stomatologi buni.

| Zenithf a răspuns:

Si, am comis o mare nedreptate, intrucat l-am omis pe domnul Abrudean, de pe strada Zambilei, care mi-a facut si el lucrari de calitate la dinti. Mi-a pus o plomba la o masea foarte cariata, care nu mai avea nici nerv, si m-a tinut ani de zile, cand si el m-a avertizat ca asta nu tine. A tinut mult si bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| ombladon112 a răspuns:

Ia un calmant de la farmacie si du-te la stomatolog

| atoatestiitoarea a răspuns:

Tinctura de propolis 2 picaturi