| Ana22229 a întrebat:

Ma doare tare dintele ce sa fac in afara sa merg la doctor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Ibuprofen 200 dupa mancare...dar mai bine mergi la medic...

| DeeaLove08 a răspuns:

Ia calmante.(algocalmin sau nurofen). daca ai carie ar fi mai bine sa mergi la stomatolog, pana nu se agraveaza si ajunge caria la nerv(atunci o sa te doara foarte tare). daca deja a ajuns caria la nerv trebuie sa ajungi urgent la medic pentru ca poti face infectie( o stiu din proprie experienta).

| sefwefhiff a răspuns:

Ia un AULIN! pe mine ma ajuta mereu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara o fiola de Xilina ori Dentocalmin, pune pe vata si tine pe acel dinte circa 2 minute, o sa-ti treaca durerea instantaneu.

Nu face abuz, apoi sa mergi cat mai repede la stomatolog.
Nota - Sa nu inghiti si nu pune exagerat pe vata.
Nu-ti recomand aulin, in multe cazuri mai mult intoxica corpul decat sa fie benefic, acest aspect a fost si mediatizat candva plus ca multi mi-au spus dupa ce au fost cobai ca au dat banii inutil pe el.

| aleexxaanndrra a răspuns:

Pune ceva cald sau ceva rece pe masea:dasa procedez eu o sa fie mult mai bine si te rog se poate o funda?

| Pufulinna a răspuns:

Ia un Saridon sau fiola de Algocalmin [fiola iti va alina durerea], insa va trebui sa te duci la dentist! Asta e, rabzi daca vrei sa scapiwinking