| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ma doare spatele in partea dreapta si simt o greutate dureroasa pe piciorul drept dar si umarul drept, de la ce sa fie? Va rog fara medici vreau doar o opinie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lolita147 a răspuns:

Atunci nu mi se pare foarte grav. Daca esti obez, probabil de la asta e.
Iti propun sa faci zilnic cateva exercitii simple, gen aplecari si intinderi. Incearca sa nu faci foarte mult efort pentru cateva zile, si vezi cum evolueaza durerea.
De asemenea, s-ar putea sa te ajute daca masezi zonele dureroase. Limiteaza pe cat posibil miscarile care provoaca durerea si inlocuieste-le cu altele mai usoare.
Daca nu vrei sa consulti un medic, mergi la o farmacie si intreaba de durerile tale. Sigur iti vor prescrie niste medicamente bune.
O seara buna!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai facut ceva efort? ori durerea a venit asa din senin.
Daca nu ai facut efort, posibil sa fie apendicita si fara un control medical nu poti sti ce ai...
O zi bunahappy

Răspuns utilizator avertizat
| caramela a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Cel mai indicat ar fi sa te vada medicul de familie.
O seara bunahappy

| aCek1ng a răspuns:

Apendicita

| lolita147 a răspuns:

Astea sunt simptomele apendicitei. Incearca sa stai in genunchi. Daca poti, probabil e altceva. Daca nu poti, mai mut ca sigur e apendicita.
De cat timp ai aceste simptome? Daca le ai de cateva zile, nu e apendicita.
De asemenea, daca ai intr-adevar apendicita, curand iti va fi foarte greu sa mergi.
Stiu ca nu vrei sa auzi de medici, dar apendicita e foarte periculoasa daca nu e tratata la timp. Acum poate nu crezi, dar in cateva ore ti s-ar putea sparge apendicele, ceea ce poate duce la multe complicatii sau chiar moartea.
Iti spun sincer ce ti se va intampla daca mergi la medic: te va opera. E cea mai usoara operatie din lume si nu vei simti nimic. Ba mai mult, dupa cateva ore de la operatie te poti ridica si pleca acasa!
Sper ca te-am ajutat si, te rog, nu iti neglija sanatatea din cauza ca nu vrei sa mergi la medic.

Răspuns utilizator avertizat