| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Ma dor genunchii din cauza ca eu cand eram mic mai ieseam cu pantaloni scurti afara in frig si mi s-au slabit.Am nevoie de ninste creme pentru articulatii care sa le fac acasa natural caci n-am nevoie de la farmacie. Daca fac sala la picioare atunci dupa un timp isi revin dar imi trebuie si niste creme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai incercat cu foi de varza? Sint dumnezeiesti! Varza verde, iei si o zdrobesti un pic sau o crestezi, foaia intreaga, cit sa lase zeama, si dupa aia o pui pe zona respectiva, invelita in pansament.

1 răspuns:
| Kaveri a răspuns:

Frigul afecteaza tesutul nu articulatiile.
Organismului este unul extrem de complex si foarte greu de inteles.
Insa nu toate problemele sunt cauzate de scaderea temperaturi locale.
Articulatiile sunt mecanisme deosebit de fragile. Odata ce cartilajele se erodeaza, acestea nu mai pot fi refacute. Subtierea cartilajelor contribuie in timp la aparitia osteoartitei, cunoscuta si sub numele de artrita degenerativa, o boala ce se manifesta prin umflarea sau iritarea articulatiilor, insotita de dureri, rigiditate si limitarea miscarilor.
Daca faci "sala" antrenezi muschii din jurul lor iar muschii puternici ajuta la mentinerea stabilitatii incheieturii. Cu cat muschii corpului sunt intr-o forma mai buna, cu atat scade riscul unei accidentari. In plus, muschii din jurul incheieturilor absorb socul si contribuie la raspandirea acestuia asupra intregii suprafete a incheieturii.