| JusTPauL a întrebat:

Ma gândesc sa iau capsule de melatonina sa am un somn mai odihnitor noaptea.
Mai folosește cineva asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Capsulele sintetice de malatonina se asmileaza in proportie foarte mica de catre corp si nu sunt suficiente sa repare o problema deja aparuta.
Dar, daca iti impui sa te culci de la ora 10 seara, se produce singura, atat melatonina cat si serotonina, restabilind calmul si linistea din corpul tau.
Producerea serotoninei si melatoninei se intampla numai intre 10 seara si 2 noapte si numai cand dormim.
Culcandu-ne tarziu, dupa aceste ore, privam corpul de ele si in timp, avem probleme grave de sanatate.
http://www.sfatulmedicului.ro/......erul_14687
https://www.medlife.ro/......omnul.html

2 răspunsuri:
| EmYyYEmilian a răspuns:

Eu, si medicii mi-au zis ca o sa mor curand, dar nu te teme