| fetita97 a întrebat:

Ma ingras jum de kg daca azi am mancat:o placinta cu branza, o inghetata(350 calorii), 3 mere verzi, macaroane, 7 biscuiti cu ciocolata sad, salata rosii si castraveti, o capsuna, cateva cirese?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blondissima a răspuns:

Nu. Nu e chiar asa usor nici sa ne ingrasam nici sa slabim. Important este nu cate calorii are ceea ce mancam ci cum si daca le consumam. Poti manca 3 pui intregi intr-o zi si 2 kg de dulciuri. Caloriile sunt transformate in energie. Daca o consumam nu ne ingrasam. E valabil si pentru a slabi, daca consumam mai multe calorii ( energie, de aceea orice produs are scris cate calorii contine si ce energie produce, respectiv kcal si kj) decat cate are ceea ce am mancat slabim. Daca consumam mai putine ne ingrasam. Atat de simplu este!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te îngrași dacă ești sedentară!
Multă mișcare fizică arde caloriile.
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Trebuie să mănânci alimente cu mai puține calorii,mai sănătoase și mai puține.
Ceea ce ai mâncat azi,sănătos a fost cele trei mere,salata de roșii cu castraveți,căpșuna și câteva cireșe. Și acestea au calorii,dar f. puține și mai multe vitamine.
Plăcinta,macaroanele,înghețata și biscuiții nu prea era bine să îi consumi. Trebuia să îi înlocuiești cu ceva mai ușor. Au multe calorii și pică greu la stomac,te îngrași repede.
Dacă o să faci mult sport și o să ai grijă cu ce mănânci vei slăbi frumos,sănătos și vei avea un corp de invidiat.
Eu zic că nu te îngrași jumătate de kilogram, dar ce te îngrași în fiecare zi se adună. Dacă faci foarte mult sport, se digeră și nu te îngrași deloc.

Numai bine!

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Da te vei putea ingrasa o jumatate de kilogram.Dar nu te poti ingrasa daca faci miscare zilnica cum spun si cei de la televizor "Ca sa ai o viata sanatoasa este important sa faceti miscare 30 de minute in fiecare zi!".Iti voi da un mic sfat daca nu vrei sa te ingras ar fi mai bine dupa ce mananci o mancare, o prajitura ceva dulce sau mancare gatita, trebuie dupa ce ai terminat masa sa faci miscare asa nu se va pune grasimea pe corpul tau si vei avea un corp stralucitor.Si totusi daca ai mancat legume si fructe poti face si miscare dar acelea nu au grasimi si calorii pentru a pune kilograme in plus.
Pa, pa!

| Filip23 a răspuns:

Placinta+macaroanele+7biscuiti cu ciocolata sunt prea mult pentru o zi. Taie biscuitii cu ciocolata, redu pe la macaroane. Din meniu lipseste o pulpa de pui, o farfurie de bors (borsul de putina contine o bacterie; prin fierbere se transforma intr-un vaccin pentru sistemul digestiv). Din cand in cand merge un sana sau un kefir. Inghetata poti s-o mai schimbi cu un iaurt cu fructe. La fructe iti recomand in primul rand piersicile, iar cele prea acide in cantitati mici (visine, coarne).

| AnonimGirl a răspuns:

Te ingrasi mai mult de atat. Poate un kilogram sau doua kilograme.

| vica_6659 a răspuns:

Sa stii ca te ingrasi rau dar daca maninci1 mar verde salata de rosii si castraveti 500 grame macaroane o inghetata la 2-3 zile sa fii sigura ca slabesti intr-o saptamana.