| onlychengs a întrebat:

Ma jucam cu o pisica pe care am gasit-o pe scara si m-a muscat. Rana este foarte mica si nu s-a umflat pana acum, a trecut cam jumatate de ora de cand m-a muscat. M-am spalat cu apa si sapun, am pus putin spirt dupa. Trebuie neaparat sa ma duc la medic? Am facut vaccinul antitetanus anul trecut, daca are vreo importanta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Da, chiar ar trebui sa te duci la medic
din cate am inteles eu, turbarea e o boala care nu evolueaza prin sange ci prin sistemul nervos, asa ca poate sa te afecteze si peste ani buni
asa ca pisica putea fi turbata dar inca nu era vizibil

eu as sufla in iaurt daca tii la viata ta si a celor din jurul tau (daca turbezi o sa fie rau si pentru ei)

| Nilsson a răspuns:

Cred ca vaccinul antirabic era mai potrivit.

| christine99 a răspuns:

E ok, doar fii atenta la rana sa nu se umfle, adica sa nu aiba semne de infectie.

| onlychengs explică (pentru christine99):

Nu s-a umflat si nici nu ma doare

| KidoCox8 a răspuns:

Si pisica a turbat?

| onlychengs explică (pentru KidoCox8):

Nu cred ca era turbata, pana sa ma muste ma jucasem cu ea fara nicio problema, i-am dat de mancare, m-am jucat cu ea, se comporta efectiv ca o pisica normala.

| KidoCox8 a răspuns (pentru onlychengs):

Eu m.am referit la faptul ca a turbat daca te.a muscat

| onlychengs explică (pentru KidoCox8):

Nu