| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
De aseară am simtit durere la nivelul gingiei, s-a rostit si inflamat si peste noapte s-a tras in sus către obraz.Banuiesc ca este puroi doar ca problema e ca se intampla asta deasupra unei lucrări dentare, mai exact o punte dentara cu un dinte lipsa si doi de susținere. Unu este plombat si fara nerv asta stiu sigur, unul e lipsa deci carie nu are cum sa aiba iar de unul nu stiu.Inca o parte poarta sau buna e ca am senzatia ca lucrarea se misca si se aude ca si un scrasnit cand face asta.
Intrebarile mele ar fi.
Intai scoate nervul de la toti dintii înainte să iti puna puntea?
Se poate scoate puntea dentara fara sa fie distrusă?
Nu se poate sa imi faca o incizie la nivelul gingiei ca sa imi scoată puroiul sa nu fie nevoie sa imi scoată puntea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va face o radiografie dentară, să se vadă care este situația. Apoi se va decide.

| Drimmero a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie, du-te la dentist cat poti de repede, cred ca trebuie sa-ti refaca lucrarea.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Fix de asta mă tem... Faza e ca mie gingiile imi sunt foarte sensibile de obicei si mi se inflameaza frecvent si prin alte zone.Am fost la stomatolog la control ca merg regulat dar nu mi-a spus cum ca ar fi o problema ce am.Lucrarea o am de 2 ani si nu am avut nici o problema până acum la ea, chiar acum o lună am fost sa imi fac detartraj si nu aveam nimic.Multi imi spun ca poate sa fie o problema la gingiei sau ca am primit curent.
Oare poate sa imi ia puntea jos fara sa o taie?

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Nu ma pricep...cel mai bine ar fi sa te duci la dentist pentru orice nelamurire.

E nasol oricum cu gingiile astea,, m-am documentat putin in legatura cu ele si daca le neglijezi risti sa ramai fara dinti in gura. Dantura e cea mai pretentioasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Freya1):

Poate ai abces si paradontoză, medicul nu te va opera pana cand nu dispare abcesul, i ti va da antibiotic augmentin, acela va ajuta sa dispară abcesul dentar, si după ce abcesul dispare, trebuie radiografie panoramică a dintilor, ca medicul sa vada clar in ce stare sunt gingiile si radacinile dintilor, problema pe care o ai nu este de la curent, ci de la un dinte care s-a infectat, si a produs un abces dureros, acum tu esti plecată din Romania? In strainatate costă o avere vizita la stomatolog, si daca nu ai asigurare pretul este foarte ridicat doar pentru o consultatie, tie i ti trebuie urgent tratament antibiotic, ca altfel se umflă fața ochii, deoarece ai puroi, cel mai bine vino acasa, si du te la medic, ce varsta ai?

| Freya1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

24...Antibiotic am luat unul azi de 500, cam cate as avea voie sa iau pe zi? ca ma cam tem de pastile sincer...
Si eu astept sa se tragă sa nu ma doară si sa se poata lucra la ea, si asa cu un drum mai pot sa strâng si niste bani sa refac lucrarea daca e cazul.
Problema este ca nu stiu cum s-a putut infectat sau strica un dinte sub lucrare.Nu este posibil sa se întâmple toate astea pentru ca a inceput sa se desprindă lucrarea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Freya1):

Antibioticul nu il i ei asa de capul tau, el trebuie dat de medic, antibioticul se ia la 6 sau 12 ore, timp de 6 zile, tu in ce tara esti acum? Este mai importanta sanatatea asa ca ar fi bine sa te gîndesti serios sa vi in țara si sa mergi la medic, nu lua tratament după capul tau, ca daca ajungi mai rau, atunci niciun medic nu te va mai putea salva, poti face septicemie de la infectie, ca puroiul acela sapă, si se urca pana spre creier, si poti murii, ce varsta ai?

| laurentiutirei a răspuns:

Mai bine intrebi un stomatolog

| anonimg a răspuns (pentru laurentiutirei):

La fel spun si eu. Acolo iti va spune si preturile.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Stiu ce spuneti voi doar ca am uitat sa specific ca sunt plecată destul de multi kilometri de un stomatolog si nu am cum ajunge încă.