| MartinaMelissa a întrebat:

Ma poate ajuta cineva la interpretarea acestor rezultate de analize medicale : MCHC : 32, 3 g/dl; MPV : 10, 9 fL; MONO# : 0, 93; NEUT% : 36, 7%; LYMPH% : 47, 7%; MONO% : 12, 8%, BASO% : 1, 1. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

( < 500 /µL );

Agranulocitoza reprezinta o forma severa de neutropenie cu absenta totala a neutrofilelor circulante. Neutropenia severa se asociaza cu risc crescut de infectii.

Cauze de neutropenie:
Infectii bacteriene severe, septicemie in special cu bacterii Gram negative; infectii virale: neutropenia survine in primele 1-2 zile si persista 3-7 zile, de obicei fara semnificatie clinica; neutropenie prelungita poate aparea in infectii cu virusul hepatitic B, virusul Epstein-Barr, HIV; infectii cu protozoare (malarie), fungi, rickettsii.

Substante chimice, toxice si medicamente: aminopirina, penicilina, aur, quinidina, antibiotice β-lactamice, carbamazepina, acid valproic, arseniu, mercur, fenilbutazona, indometacin, ibuprofen, acid acetilsalicilic, barbiturice, mesalazina, fenotiazine, imipramin, desipramin, diazepam, clordiazepoxid, meprobamat, haloperidol, fenitoin, etosuximid, carbamazepin, lamotrigin, tiouracil, metimazol, carbimazol, tiocianat, procainamida, captopril, propranolol, hidralazina, metildopa, diazoxid, nifedipin, propafenona, ticlopidina, enalapril, amiodarona, quinidina, cimetidina, ranitidina, famotidina, cefalosporine, vancomicina, cloramfenicol, gentamicina, clindamicina, doxiciclina, flucitozina, nitrofurantoin, griseofulvin, metronidazol, rifampicina, izoniazida, streptomicina, mebendazol, pirimetamina, levamisol, sulfonamide, etambutol, ciprofloxacin, trimetoprim, imipenem, clorochin, hidroxiclorochin, quinacrin, dapsona, zidovudina, aciclovir, ganciclovir, terbinafina, clorpropamid, tolbutamid, acid etacrinic, acetazolamida, tiazide, spironolactona, alopurinol, colchicina, bezafibrat, tamoxifen, penicilamina, acid retinoic, metoclopramid, Rauwolfia, etanol, imunoglobuline intravenoase, omeprazol, levodopa.

Neutropenia nutritionala: casexie, stari debilitante, anorexie nervoasa, deficit de vitamina B12 si folat, deficit de cupru.
Neutropenia imuna (prezenta de anticorpi anti-neutrofile).

Chimioterapia in cancer, tratamentul cu metotrexat in artrita reumatoida.

Boli hematopoietice: leucemia (aleucemica), anemia aplastica.
Neutropenia congenitala severa (sindromul Kostmann).
Boli metabolice: glicogenoza tip Ib, metilmalonic acidemia." - SURSA :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/265/Neutrofilele-

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/266/Numarul-de-limfocite

http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/267/Numarul-de-monocite

http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/269/Numarul-de-bazofile-

http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/263/Volumul-trombocitar-mediu

http://anamedex.ro/recipe/show/114/hemoleucograma

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa postezi hemoleucograma integral pentru a primi un raspuns. http://www.i-medic.ro/analize/test-hemoleucograma-completa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa cum spunea şi @doctoressa, ar fi fost INDICAT să "postezi hemoleucograma integral"...

Evident, aceste valori ( ale analizelor respective ) TREBUIE interpretate ( de către MEDICUL care le-a prescris ) în context clinic ( având în vedere diverse simptome existente, sau afecţiuni anterioare ).

Ar fi fost importantă şi vârsta pe care o ai, precum şi "normalul" laboratorului ( de obicei, DIFERĂ de la un laborator la altul; e precizat pe buletinul de analize )...

MCHC = concentratie de hemoglobina corpusculara medie; valori normale = 31–38 g/dL

MPV = Volum trombocitar mediu; valori normale = 7.4–13 mcm3 sau 7.4–13 fL

MONO# = monocite ( în valoare absolută ); valori normale = 0-1 × 109/L

NEUT% = Neutrofile ( în valoare procentuală ); valori normale = 50 – 80 %

LYMPH% = Limfocite ( în valoare procentuală ); valori normale = 20-55 %

MONO% = monocite ( în valoare procentuală ); valori normale = 0-15 %

BASO% = Bazofile ( în valoare procentuală ); valori normale = 0-2 %

INTERPRETARE ( "relativă" ) :

MCHC = normală
MPV = normal
MONO# = normal
NEUT% = SCĂZUTE!
LYMPH% = normal
MONO% = normal
BASO% = normal.

SINGURA "problemă" pare a fi în cazul neutrofilelor - poate fi vorba de NEUTROPENIE!

"Scaderi Granulocitele polimorfonucleare neutrofile:

Neutropenia (scaderea numarului de neutrofile): se clasifica in usoara (1000-1500/µL), moderata (500-1000/µL) si severa (

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

( < 500 /µL );

Agranulocitoza reprezinta o forma severa de neutropenie cu absenta totala a neutrofilelor circulante. Neutropenia severa se asociaza cu risc crescut de infectii.

Cauze de neutropenie:
Infectii bacteriene severe, septicemie in special cu bacterii Gram negative; infectii virale: neutropenia survine in primele 1-2 zile si persista 3-7 zile, de obicei fara semnificatie clinica; neutropenie prelungita poate aparea in infectii cu virusul hepatitic B, virusul Epstein-Barr, HIV; infectii cu protozoare (malarie), fungi, rickettsii.

Substante chimice, toxice si medicamente: aminopirina, penicilina, aur, quinidina, antibiotice β-lactamice, carbamazepina, acid valproic, arseniu, mercur, fenilbutazona, indometacin, ibuprofen, acid acetilsalicilic, barbiturice, mesalazina, fenotiazine, imipramin, desipramin, diazepam, clordiazepoxid, meprobamat, haloperidol, fenitoin, etosuximid, carbamazepin, lamotrigin, tiouracil, metimazol, carbimazol, tiocianat, procainamida, captopril, propranolol, hidralazina, metildopa, diazoxid, nifedipin, propafenona, ticlopidina, enalapril, amiodarona, quinidina, cimetidina, ranitidina, famotidina, cefalosporine, vancomicina, cloramfenicol, gentamicina, clindamicina, doxiciclina, flucitozina, nitrofurantoin, griseofulvin, metronidazol, rifampicina, izoniazida, streptomicina, mebendazol, pirimetamina, levamisol, sulfonamide, etambutol, ciprofloxacin, trimetoprim, imipenem, clorochin, hidroxiclorochin, quinacrin, dapsona, zidovudina, aciclovir, ganciclovir, terbinafina, clorpropamid, tolbutamid, acid etacrinic, acetazolamida, tiazide, spironolactona, alopurinol, colchicina, bezafibrat, tamoxifen, penicilamina, acid retinoic, metoclopramid, Rauwolfia, etanol, imunoglobuline intravenoase, omeprazol, levodopa.

Neutropenia nutritionala: casexie, stari debilitante, anorexie nervoasa, deficit de vitamina B12 si folat, deficit de cupru.
Neutropenia imuna (prezenta de anticorpi anti-neutrofile).

Chimioterapia in cancer, tratamentul cu metotrexat in artrita reumatoida.

Boli hematopoietice: leucemia (aleucemica), anemia aplastica.
Neutropenia congenitala severa (sindromul Kostmann).
Boli metabolice: glicogenoza tip Ib, metilmalonic acidemia." - SURSA :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/265/Neutrofilele-

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/266/Numarul-de-limfocite

http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/267/Numarul-de-monocite

http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/269/Numarul-de-bazofile-

http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/263/Volumul-trombocitar-mediu

http://anamedex.ro/recipe/show/114/hemoleucograma

Toate cele bune.