| anonim_4396 a întrebat:

Buna-ziua as dori sa va intreb daca trebuie sa ma ingrijorez pentru. urmatoarele analize medicale (am splenectomie si nefrectomie): valori normale: WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, PLT, LYMPH%, MONO%, NEUT%, EO%, LYMPH, MONO, NEUT, EO, BASO, RDW-CV, RDW-SW, PDW, MPV, P-LCR, VSH, ALT(TGP), AST(TGO), GLICEMIE, GGT, PROTEINE TOTALE, UREA serica, FIBRINOGEN, PCR, urocultura negativa insa am o usoara crestere si descrestere la: MCHC (val.normale: 33-36g/dl, mi-a iesit 30, 4); BASO% (val.normale: 0-1%, mi-a iesit 1, 1) dar cel mai mult ma ingrijoreaza creatinina serica (val.normale: 0, 62-1, 15mg/dl, mi-a iesit 1, 29). Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru. sfat si asta o sa fac urgent dar mai am o intrebare in leg.cu creatinina serica: e posibil, datorita faptului ca am un singur rinichi, sa am o usoara crestere a creatininei serice (sange) pentru.ca creatinina in urina mi-a iesit 1, 08?!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele doua nu sunt ingrijoratoare. Creatinia e o problema, du-te neaparat la nefrolog cat mai repede. Pana atunci, hidrateaza-te bine si mananca mai multe legume si mai putina carne.

| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului.ro

April
| April a răspuns:

Du-te la un nefrolog, intr-adevar, creatinina pare un pic marita si tb sa ai grija de rinichiul tau. Dar desigur, analizele tb repetate, exista si erori de laborator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este bine ca un copil sa aiba cretinina 0, 21mg/dl

| gena a răspuns:

Am un baietel de 5 ani si i-a iesit cateva analize usor sub limita asi dori sa stiu o cauza el este ffirav si slabut deci a iesit asa tgp-14 hct-35 mcv-79 pdw-8