| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog ma simt naspa si va spun si de ce. De fiecare data cand mananc o prajitura, nu conteaza cu ce e si beau si un suc dupa ma simt tare moale si molesit, nu mai am forta nici sa strang pumnul mi se inmoaie picioarele si nu mai am chef de nimic dupa am asa niste stari de somnolenta de greata. Cine ma poate ajuta cu ceva primeste funda. Eu de regula nu prea le am cu dulcele poate de asta ma simt asa dupa ce manac ceva dulce si beau si suc dupa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fie ai diabet, si ti se face rau cand maninci dulce, fie ai o intoleranta la zahar sau ce e dulce. O dieta echilibrata si un stil de viata sanatos, cu mai multa miscare, ar trebui sa rezolve parte din problema.

| Yukidaruma a răspuns:

Practic prăjiturile acelea conțin de toate și nimic. Nu au aceleași proprietăți precum legumele sau fructele de aceea nu este indicat sa încerci să te hrănești cu ele că peste două ore ti se face iar foame. De pofta sau la ocazii mai merg, depinde și de organismul tau. Daca vrei sa afli mai multe îți poți face niste analize de sânge sa vezi cum stai cu glicemia și restul. Succes!^^

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Așadar, te topești pe picioare (la propriu) când le mănânci.
S-ar putea să ai intoleranţă la zahăr sau la îndulcitori.
Evită-le. Mai bine, mănâncă fructe. Sunt (și) mai sănătoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai manca dulce.Inseamma ca ai diabet.Cand ai diabet si mananci dulce asta patesti fiindca iti creste glicemia.Ar fi bine sa nu mai mananci dulce.Cand iti creste glicemia simpti aceste stari.Si eu am trecut prin asta si nu mai mananc dulciuri.Mananc dulciuri fara zahar sau facute de mine fara zahar.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma soro atunci cand mananc fructe, legume, carne si lactate totul e OK dar cand mananc dulce cred ca dupa patru prajituri cam asa simt ca nu mai pot manca mie greata si ma inmoi, simt ca nu mai am vlaga in mine si mie somn asa ma simt. Sa fie oare si de la imunitate, sa am oare imunitatea scazuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Hmmm...pai de la legume si fructe si celelalte nu ai cum sa te molesesti si ce mai patesti tu fiindca alea nu cresc glucemia.nu se stie ...mai bine te ai duce la doctor.Sigur el iti va spune ce este. Si eu pateam asta si luam jumate de ..SIOFOR. si imi trecea

| Kevinn2000 a răspuns:

Cel mai probabil ti s-a intamplat odata asta si nu era de la prajitura si suc, ti-a ramas in cap ca te simti rau de la ele si asa te simti mereu cand mananci. Tu iti induci starea de moleseala, de fapt, subconstinentul tau.
Gandeste-te de ce altii nu se simt asa de la prajitura si suc?
Sau daca chiar e de la ele, desi nu prea cred, ai putea sa faci mai mult sport ( sala / inot / exercitii fizice acasa etc ), mananci mai sanatos si cred ca se rezolva aceasta problema. Indicat ar fi sa nu bei suc, e mult mai sanatoasa apa si este si buna. Ar fi bine sa bei si cand nu iti este sete uneori, iti va face bine macar 1.5 - 2l pe zi. Si daca tot nu le ai cu prajiturile, mananca mai rar. laughing
Seara buna...

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Kevinn2000):

La faza cu sportu e mai greu, eu asa de felul meu sunt lenes nu prea alerg decat in situatii de urgenta (cand ma cafteste cineva), intelegi tu ce vreau sa spun si pe langa asta nu ma ajuta nici burta.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pasul 1: Da burta jos. Mananca cat mai sanatos si fara mult zahar, cam 1.500 calorii pe zi. Va trebui sa cantaresti caloriile cu un cantar pentru alimente si pe tine te cantaresti in fiecare dimineata. Sa zicem ca ai 80 kg, daca dupa o saptamana de mancat 1.500 calorii pe zi vei avea tot 80kg, va trebui sa mananci 1.200 de calorii pe zi sau chiar 1000... Dar daca slabesti cu 1.500 calorii pe zi, e super ok. ( iti recomand paine neagra, ca fruct kivi sau banana, carbohidrati, fibre, proteine, cat mai sanatos, ai prins ideea ) Daca vrei sa mananci ciorba sa zicem, poti cauta pe internet cate calorii contine o ciorba de pui etc. La fel si cu cartofi / fasole / mazare sau ce vrei tu sa mananci... le cantaresti pe acel cantar si cauti pe net sa zicem 300 g de cartofi cate calorii contine.
In tot acest timp faci niste exercitii simple acasa. Poti incerca flotari. ( Crede-ma ca eu nu puteam sa fac o flotare si acum fac 50+ cu lejeritate ) Poti incerca sa stai in pozitie de flotare fara sa te lasi in jos timp de 30 de secunde sau un minut si alte exercitii de genul ca sa dezvolti un pic muschii. Usor usor daca vei incerca, vei putea face flotari lejer...
Pasul 2: Dupa ce dai burta jos, te poti apuca sa alergi, sa faci inot daca ai timp, sa faci sala daca vrei si daca iti place.
Daca obosesti repede cand alergi, este rau. Intr-o bataie sau intr-o situatie de urgenta trebuie sa alergi minim 15 minute fara sa obosesti la final. Sa zicem ca pe la 20 de minute incepi sa obosesti.
Daca alergi 2-3 minute si obosesti, inseamna ca iti poti lua bataie usor in timp ce te bati cu cineva.
Ca sa nu mai obosesti, solutia este alergatul. Alearga de 2-3 ori pe saptamana cate 30 de minute cu pauze. Nu te forta mult la inceput.
Sa nu alergi pana nu mai poti...
Ti-ai indus singur ca esti lenes si asa esti... Dar cred ca te inseli laughing
Bafta cu sportul.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Kevinn2000):

Culmea ca dupa ce fug ca turbatu 15-20 de minute ca turbatu, degeaba ca vreo 10 minute ma opresc sa respir exact ca un fumator desi nu fumez si ma prinde si imi da la maseluta pricepi dar lasand asta la oparte am noroc ca sunt mai plinut un pic asa ca incerc sa rezist cat pot, ori cum nu mai pun botu la nici o prajitura mai bine imi cumpar niste patrunjel ca altfel nu ajung nicaieri.

| Andrei7k a răspuns:

Sunt decat 2 variante
1.ai diabet
2.du-te la doctor