| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce reprezinta lichidul albicios care curge de la san(nu alaptez). Are legatura cu fertilitatea? Este posibil sa nu pot ramane insarcinata din cauza aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este ceva foarte asemanator cu laptele si, asa cum a zis mariazet45 se datoreaza secretiei in exces a unui hormon numit prolactina, hormon responsabil de lactatia post-partum. Practic hipofiza ta secreta prolactina in exces, ca si cum ai alapta. Atat timp cat ai aceasta boala, nu poti ramane insarcinata fiindca prolactina inhiba ovulatia.
Trebuie sa mergi cat mai curand la un endocrinolog. Acesta iti va recomanda cateva analize si apoi un tratament. De obicei hipersecretia de prolactina se trateaza foarte eficient si apoi vei putea ramane fara probleme insarcinata.
Mult succes!

2 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Lichidu albicios care curge de la san este din cauza unui hormon numit prolatina. Acest hormon daca este prea crescut mai mare de 100 nu poti ramane insarcinata. Mergi la endocrinog si sa faci niste teste hormonale deoarece poti face multe complicatii., cauta pe google naturaplant, ro /adenom hipofizar, asta ca sa te duca la pagina care te intereseaza, cu tratament se poate rezolva. Fara tratament ataca hipofiza, o glanda care controleaza aproape tot corpu./MULTA SANATATE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce este prolatina? Am fost de curand la un control si am cerut sa mi se faca analiza la sanga... e totul ok in afara de prolatina, mi-a iesit de 88, 24.Este normal acest procentuaj?