| anonim_4396 a întrebat:

Mă puteți ajuta cu niste îndrumări, din cauza unui șoc emoțional puternic, nu mai sunt eu. Atunci când trec prin emoții intense încep să am o presiune puternică la nivelul capului și al nasului, arsuri la nivelul cefei și a feței, nod în gât, senzație de ghiară în piept, amețeală și senzația de vomă, simt câteodată ca și cum aș ieși din corp! Am fost la toți medicii, tot felul de controale și mi s-a zis că nu am nimic. Am făcut injecții în cap, am luat pastile cu pumnul, am făcut acupunctură și masaj capilar. Degeaba, că atunci când apare presiune, arsurile și amețeala nu mai scap. Ce să mai fac și unde să mai merg? Deloc nu mă simt bine fizic. Am 22 de ani, nu beau, nu fumez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Aceste simptome de care zici tu apar atunci cand anxietatea este foarte puternica si suferi la propriu. Este doar un mecanism de aparare, creierul se detaseaza de corp ca sa te protejeze, doar ca sa te protejeze pentru ca altfel aceasta suferinta fizica si psihica te-ar termina. De asta te simti de parca esti pe alta lume. Iar rrstul simptomelor fizice sunt foarte comune in anxietate.
Stiu exact prin ce treci dar iti garantez ca te poti vindeca.
Insa asta tine numai de tine. In primul rand trebuie sa te analizezi atent, sa descoperi ce anume iti provoaca aceasta anxietate, care sunt lucrurile de care iti e frica, apoi sa iti schimbi modul de a gandi vis a vis de ele. Exact pe asta se bazeaza si psihoterapia cognitiv-comportamentala, gaseste un psiholog bun si o sa te indrume. Daca nu poti merge, incearca sa gasesti vindecarea in tine, citeste carti despre asta, schimba-ti viata in bine, treci peste aceste stari singur.
Dar de obicei e greu singur, trebuie sa fii puternic.
In ultima instanta apeleaza la psihiatru, o sa iti dea medicamente ca sa te simti mai bine. Dar tine minte, medicatia trateaza simptomele (si nici alea in totalitate, e o loterie) dar nu trateaza cauzele.

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu e nevoie sa te droghezi ca sa te imbolnavesti. Substanțele cerebrale din corpul nostru,în special din creier, sunt droguri în toată regula,fiindca ne schimba starea de spirit,de la bine la rau si invers.
Exista medicamente anti durere dar acelea sunt opioidele si sunt prea sedative,te pot anestezia. Dacă nu dormi,mai poti folosi din cand in cand benzodiazepine prescrise de medic,astea te mai liniștesc si te pregătesc pentru somn,problema e ca folosite abuziv te pot duce la sevraj.
Pentru emoții se folosesc antidepresivele,în special ssri, care anihilează orice tensiune emoțională. Cu alte cuvinte,nu mai simti durere sufletească, nu mai plângi, scade iritabilitatea etc. Astea nu sunt adictive din fericire.
Un alt medicament, care după părerea mea, ti ar putea fi util este antidepresivul tianeptine sau coaxil care merge si pe controlul emoțiilor dar si pe ușurarea durerilor fizice.
Cere parerea unui psihiatru întâi de toate!

| aimullah123 a răspuns:

Fa-ti o programare la un psihiatru
Iti va da un tratament medicamentos de scurta durata (ex anxiolitice pentru o luna ) sau de lunga durata (antidepresive 6-9 luni)

| Amely21 a răspuns:

Din ce cauză ai aceste stări? Nu știi? Daca imi spui din ce cauza ai starile acestea emotionale, poate iti pot explica mai bine

| anonim_4396 explică (pentru Amely21):

Am fost acum 5 luni martorul unei crize de epilepsie și mi-a fost foarte frică să nu se declanșeze și la mine boala asta. Am căutat pe internet simptomele și m-am speriat și mai tare. Două săptămâni am fost traumatizat de frică că aș putea avea boala și a încep presiunea în cap și apoi atacuri severe de panică, dar și acum am rămas cu toate astea în corp și nu mai pot să scap nici prin pastile măcar

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca epilepsia asta apare asa din senin? Daca asta e cauza a tot ceea ce traiesti tu acum, iti spun ca e o mare tampenie, asa ca scoate-ti asta din cap.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Problema e că al meu corp răspunde exagerat la emoții și ceea ce mi se întâmplă am zis că e epilepsie și de aia că seamănă cu ce am citit pe internet despre boala asta, iar medicii au zis că nu e. Dar cum e posibil ca să mă simt rău din cauza șocului asta posttraumatic

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai idee cat de multe simptome poate da anxietatea, anxietate pe care tu ti-o provoci.

Si gandeste-te ca poti sa schimbi asta. Adica inainte cum puteai face fata la socuri emotionale si acum nu mai poti?

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Nu mai sunt cum eram acum 5-6 luni. Viața mea s-a schimbat radical în sensul că am renunțat la sport și la tot ceea ce mie îmi făcea plăcere. După ce am văzut criza aia de epilepsie, am ajuns acasă înspăimântat. Și m-am apucat să caut pe internet cum apare și scria că poate să apară la oricine fie tânăr sau bătrân. Atunci m-am speriat îngrozitor. În vreo 2-3 zile am început să am o presiune în zona capului care în 2 săptămâni s-a accentuat foarte mult, am fost la neurolog, a zis că nu am nimic și mi-a dat pastile, după 4 zile de tratament presiunea nu s-a diminuat deloc, iar seara am făcut un fel de criză sau atac, în sensul că dintr-o dată mi s-a făcut rău, palpitații puternice, și o zvâcnire puternică a capului timp de 4-5 sec. După care eram terminat nu îmi mai simțeam maini, picioare, eram cumplit de amețit, și credeam că voi muri că nu îmi mai simt membrele. Am crezut că e accident vascular cerebral și voi muri. M-a luat ambulanța și acolo după câteva ore m-a trimis acasă, a durat vreo 3 zile să-mi revin. Am umblat din medici în medici și toți mi-au spus că nu am nimic. După care am început să fac altfel de atacuri in sensul că îmi apărea ca o durere mică pe gât, după simțeam ca și cum tocmai m-a speriat cineva foarte intens, și aveam arsuri in tot corpul. După atac mă durea capul, îmi era rău și eram foarte amețit. Și am zis că sunt crize partiale de epilepsie pentru că citisem pe internet și că atac de panică nu ar fi. Și din octombrie am toate senzațiile astea de rău și vreau să zic că priveam la poze de acum 2-3 ani și plângeam și îmi ziceam, ce fericit și sănătos eram atunci, acum mi-am pierdut sănatatea. De atunci am toate simptomele mele și cam asta e povestea. Și de atunci eu mă simt bolnav. Nu a mers nici cu tratamentele psihiatrice, mă simțeam și mă rău de la ele

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa e, nu ai nimic. Nu te vor ajuta medicii pentru ca nu au ce sa iti faca. Tu ai anxietate si tu trebuie sa gasesti solutia sa scapi de ea. E bine ca ai gasit cauzele, dar cand o sa iti intre in cap ca tu esti tanar, sanatos si ca e imposibil sa faci epilepsie sau accident vascular? E mai probabil sa te loveasca in cap un cangur pe strada in Bucuresti decat sa te imbolnavesti de bolile astea. Si nu mai citi pe net. Nimic! Simptomele anxietatii se aseamana cu foarte multe boli inclusiv cancer. Acum trebuie sa cauti pe net si daca te doare capul? Daca teama asta e motivul pentru care nu poti sa iti traiesti viata, fa ceva! Mergi la un psiholog sau citeste o carte de anxietate, nestiind nimic despre asta nu ai cum sa te vindeci. Nu te mai duce la doctori pentru ca nu au ce sa iti faca. Daca nici tratamentul psihiatric nu te-a ajutat atunci inseamna ca trebuie sa elimini cauzele. Si ti-am zis cum.
Crede-ma ca si eu am fost la fel, ma rugam sa fiu ca inainte. Si ce crezi? Sunt mult mai bine decat inainte.
Nu iti mai plange de mila si lupta cu psihicul tau. Doar porneste de undeva.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc foarte mult! Toate informațiile sunt atât de prețioase, dar dacă aș reuși să îmi controlez și simptomele fizice foarte vaste totul ar fi minunat

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa reusesti. Din cate vad tu nu stii nimic despre anxietate si cat de mult poate controla ea viata cuiva. Odata ce o sa incepi sa intelegi vei porni pe drumul cel bun. Bafta si fii puternic!

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc mult pentru că mi-ai dăruit din timpul tău și din informațiile tale care pentru mine sunt de luat in seama. Îți mulțumesc foarte mult

| slooowmotion a răspuns:

Salut. Dupa descriere, pari a suferi de atacuri de panica. Sfatul meu e sa consulti un psiholog, pentru ca el te poate ajuta sa treci de bariera asta psihologica. Nu te speria, se poate intampla oricui, si sunt destui care au tipul asta de atacuri.