| anonim_4396 a întrebat:

Din om sănătos am ajuns să cred că am probleme grave! În urmă cu o lună jumătate am fost la muncă cu un unchi vitreg vreo două săptămâni! Toate bune, în ultima zi de muncă cu el a făcut o criză epileptică și a cazut cu capul de un bolovan, eu am fost șocat și m-am speriat foarte tare. Toate bune, am ajuns acasă și am început să caut despre boala lui, înspăimântat. La o zi am început să simt o senzație de presiune ușoară, iar după mai multe zile starea s-a accentuat din ce in ce mai tare, mă simțeam groaznic, mă durea capul îngrozitor, pastilele pentru durere nu mă ajutau cu nimic, iar la 2 săptămâni de durere am făcut un fel de criză seara după ce am luat alte pastile pentru durere, care s-a manifestat printr-o stare puternică de vomă apărută din senin, palpitații, un nod în gât, apoi o senzație de arsură la tot capul urmată de o contracție puternică timp de 3-4 sec a mușchilor capului. După criză nu îmi mai simțeam mâini și picioare, tremuram tot și nu putem să respir, iar inima îmi bătea cu putere, nu puteam să mă mai ridic de pe colțarul din bucătărie fiind convins că îmi trăiesc ultimele clipe. Am fost luat cu ambulanța, acolo după perfuzii m-au trimis acasă că nu am nimic, durând o săptămână să îmi revin fiind convins că aia a fost o criză epileptică. Eram terminat fizic și psihic, apoi am fost la 2 neurologi, am făcut RMN cerebral, am fost la ORL internet 3 zile pentru cap, pe boli interne și multe seturi de analize. Absolut toate ieșind bine si toți medicii spunându-mi că sunt perfect sănătos. Am fost la psihiatru mi-a dat și el medicamente dar nu am putut să le iau decât 2 zile deoarece dădeau somnolență. Apoi am făcut o ședință la un psiholog și nu am mai putut merge deoarece am programul foarte încărcat. Acum după o lună jumătate de chin am senzația aia de presiune în cap, câteodată mi se mai face rău
din senin, dar nu să leșin și simt furnicături în cap și am mici spasme la nivelul capului și a feței, precum și alte senzații ciudate in care simt că fac o criză, dar nu fac și sunt perfect conștient. Acum fac tratament la un medic homeopat care a studiat în China și el mi-a zis că nu este vorba de epilepsie și că am dat glanda tiroidă și fierea peste cap și îmi face acupunctură și mi-a recomandat ceai de lavandă. Dar tot nu mă simt omul care am fost, iar presiunea și furnicăturile și spasmele mici la nivelul capului le mai am, plus senzația de vomă. Eu credeam că furnicăturile și presiunea în cap sunt simptomele epilepsiei deoarece creierul trimite anormal impulsuri electrice dar toți mi-au zis că nu este vorba de așa ceva. Voi ce îmi mai recomandați? Am făcut și fac tot ce-mi stă în putință să îmi revin, ceea ce nu prea mai cred. Am 22 de ani. Nu știu unde să mă mai duc și ce să mai fac, ba chiar și la preot am fost! Mai există ceva de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Imi amintesc ca ai mai postat cazul acesta acum ceva timp.
Problema pe care o ai tu este de natura psihiatrica.

Atunci cand unchiul tau a avut criza de epilepsie si s-a lovit de bolovan, te-ai speriat tare si ai ramas traumatizat de intamplare. Probabil din pricina fricii de a fi, la un moment dat, afectat de aceeasi boala, ti-ai indus inconstient simptome similare. Asta datorita neputintei constientului de a asimila emotia.

In sfarsit, ideea fundemantala este urmatoarea:
Iti auto-induci periodic astfel de stari care seamana cu atacurile de panica, dar au o manifestare particulara, desi, in esenta, contin aceeasi frica irationala. In timpul acestor perioade, creierul elibereaza neurotransmitatori specifici ce iti provoaca toate simptomele acelea pe care le-ai pomenit.

In concluzie e o problema psihiatrica sau psihologica, dereglarea fiind la nivelul neurotransmitatorilor.
Te-as sfatui sa faci un test de rezonanta magnetica pentru creier, pentru a vedea activitatea neuronala. Aceaste tehnica este un noua, si se foloseste inclusiv pentru diagnostirea depresiei. Apoi sa te tii de un tratament primit de la medicul psihiatru. Te sfatuiesc sa-ti alegi un medic psihiatru credincios. In sfarsit, poti face si sedinte de psihologie, daca crezi ca te ajuta.

La preot nu te duci ca la vrajitor, ca sa te scape de nu-stiu-ce blestem. Daca esti credincios, te sfatuiesc sa te spovedesti si sa te impartasesti des. De asemenea, sa te rogi. Acestea fac minuni. Iti recomand paraclisul Maicii Domnului si paraclisul/acatistul Sf. Efrem cel Nou. In definitiv, numai Dumnezeu te poate scapa din orice necaz. Omul e doar un instrument.

| Salontanul a răspuns (pentru gratargratar):

"Ca a mai postat"? Numai postari cu asta are. Asta trebuie sa mearga la un psiholog sau chiar la psihiatru! Are o obsesie.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu e obsesie, dacă mă simt rău de o lună jumătate și nu știu ce să mai fac

| anonim_4396 explică (pentru gratargratar):

Exact, am ajuns la aceleași simptome și mă simt foarte rău. Tu chiar m-ai înțeles perfect și îți mulțumesc mult. Orice sfat îl voi lua în calcul ca să revin la viata mea normala și să mă vindec ☹️

| anonim_4396 explică (pentru gratargratar):

Exact acum 2 săptămâni am ajuns la psihiatru, răspunsul tău a fost cel mai bun

| gratargratar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur. Iti urez insanatosire grabnica.

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Medicii homeopati trebuie recomandati... dusmanilor.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

De ce crezi asta?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca homeopatii te trateaza cu zaharel stropit cu apa chioara.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Asta e doar părerea ta, iar doctorii te tratează cu pastile chimice in care efectul advers al pastilelor mai rau te termină

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e doar parerea mea, e o lege a fizicii. De numarul lui Avogadro ai auzit? Picuri 1 mg de substanta activa in Dunare la Portile de Fier si pe urma iei o fiola de apa din mare in portul Constanta, cam asta e o dilutie homeopatica inalta.

| WhiteLife a răspuns:

Dacă atâția doctori nu au reușit sa găsească cu exactitate cauza... Durerile de cap pot fi și de la o tensiune crescuta.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Tensiunea e bună, mi-au luat-o de 3 ori ☹️

| HadesSs a răspuns:

Am mai auzit de genul tau de oameni, acei oameni care pur si simplu isi induc o stare de boala, dar ei nu am nimic, totul se petrece in capul tau.

| anonim_4396 explică (pentru HadesSs):

Dar eu nu mă simt bine fizic, psihic sunt mai ok.

| DaniTDCI a răspuns:

Aceasta boala nu se ia asa una doua. aia e din genetica, esti doar speriat, asta e doar in capul tau, incearca sa nu te mai gandesti acolo si gata. daca vei continua sa faci asta tot mai rau vei ajunge, crede-ma

| anonim_4396 explică (pentru DaniTDCI):

Numai acolo mă gândesc de o lună jumătate și da am ajuns foarte rău din cauza asta

| aimullah123 a răspuns:

Ce ai descris tu acolo e atac de panica. Tu te-ai speriat foarte tare atunci si ai ramas cu o frica d-asta. Stai linistit nu ai nimc grav.
Ai nevoie de niste medicamente sa te scape de atacurile astea de panica.
Am patit-o si eu, stiu e nasol tongue
Eu am luat prima data sedatif pc si ma calma foarte bine doar ca la cateva zile aveam o ameteala naspa asa ca m-am oprit.
Apoi am luat stresclin 3 saptamani sau mai mult, nu stiu exact, am uitat. M-a scapat de atacurile de panica doar ca inca mai am anxietate. Deci nu mi se mai intampla sa ma sperii asa grav. Doar ca inca sunt nelinistit si am multe griji. Asa ca mi-a fost prescris un antidepresiv Cipralex(escitalopram).
Am luat 2 saptamani pana acum si trebuie sa iau 3 luni.
Iau 0.5mg si dupa o luna o sa merg iar la psihiatru sa vedem daca trebuie sa maresc doza.
Pana acum in astea 2 saptamani:
Reactii adverse: insomnie din cand in cand, vise multe si ciudate dar nu sunt cosmaruri.
Efecte benefice: Mi-a disparut oboseala aia nasoala pe care o simteam zilnic. Nu mai dorm mai mult de 9 ore. Nu mai sunt asa trist. Efectele vizibile clar am inteles ca ar trebui sa apara dupa 3 -4 saptamani. Asa ca mai astept big grin

Vezi si tu ce faci.
Fa-ti niste analize de sange cu tot ce trebuie daca nu ti-ai mai facut de mult. Tiroida, ficat etc. Iar daca fizic nu ai nimic, clar e pe stres. Dar oricum din ce ai descris tu acolo, ala e atac de panica 100%. Si eu am avut vreo 2 saptamani cand imi venea sa vomit asa si umblam peste tot cu antivomitive dupa mine laughing

| Ha0t1c a răspuns (pentru aimullah123):

Si eu iau cipralex + un tranchiliant fiindca deveneam foarte agresiv din orice. Le iau de aproape 1 luna, la inceput decadeam psihic de pe-o zi pe alta. Dupa vreo 2 saptamani de tratament deja ma gandeam ca gata, pana aici mi-a fost, ori mor ori înnebunesc. Acum sunt putin mai "relaxat", dar de cateva zile dorm foarte mult, dimineata parca nu mai m-as trezi. Ma trezesc fortat la 10 si tot as dormi. Cica se reface creierul happy, sunt curios daca vei trece si tu prin asta cu somnul.

| aimullah123 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Pai eu nu iau niciun tranchilizant. De la ala ti se trage cel mai probabil.

| anonim_4396 explică (pentru Ha0t1c):

Mie mi s-a recomandat mult ceai de lavandă că reduce tensiunile psihice, depresia, stările anxioase și multe altele

| Ha0t1c a răspuns (pentru anonim_4396):

Vizitează un psihiatru, iti va da tratament si iti vei reveni. Daca stai mult, vei ajunge ca mine.

| anonim_4396 explică (pentru Ha0t1c):

Dar tu ce ai pățit? Ți-as trimite mesaj in privat dar sunt utilizator junior și nu îmi permite

| Ha0t1c a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza unei "vieti" nu tocmai frumoase (scandaluri, batai, cutite scoase, tradare etc etc) plus alte mici rahaturi mi-au distrus subconstientul, mintea. Am ajuns la izolare, fobie de oameni, deveam o leguma. Am zis ca-s puternic si voi înfrunta tot, am luptat aproape 4 ani, dar decadeam din ce in ce mai tare pana am hotarat sa ma duc la psihiatru fiindca am crezut ca ori voi muri, ori innebunesc, ori omor pe cineva. Acum sunt sub tratament, e greu sa ma impac cu ideea ca am ajuns la psihiatru, ca sunt pe tranchilizante, ca am fost la un pas de a-mi distruge viata definitiv. Mi-am schimbat sistemul de valori, acum sper sa ma fac bine, doar atat. Du-te, fara frica, nu se întâmplă nimic, psihiatrii sunt doctori, vor stii ce sa-ti dea si vei fi ok. Daca stai si zici ca lupti singur (nu vei reusi), eu am crezut ca sunt puternic, dar viata mi-a aratat cat de "mic" sunt de fapt. E greu, am pierdut tot.

| anonim_4396 explică (pentru Ha0t1c):

Îmi este frică că pastilele mă vor distruge mai rău, am experiențe grele cu doctorii care mi-au greșit tratamentul și am ajuns o legumă. Acum mă ajută un medic homeopat care a studiat în China și are alte metode, dar dacă nici el nu mă poate rezolva, atunci apelez și la psihiatru. Dar eu nu sunt nebun, nu ma simt bine fizic.

| Ha0t1c a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu sunt nebun, la psihiatrii nu se duc nebunii. ( se duc si aia, dar pe aia ii interneaza). La psihiatrii se duc oamenii cu anxietate, atac de panica, depresii, cu psihicul facut praf (ca mine) etc, psihiatrii sunt doctori, daca esti din gorj iti voi recomanda cel mai bun medic psihiatru de aici, si top 5 in toata tara. Cauta un psihiatru bun la tine si du-te, tratamentul nu te va face leguma, crede-ma. Te va ajuta sa redevi tu. Eu am pierdut totul, la mine e ceva mai grav, daca ma voi recupera va trebui sa-mi incep viata de la zero =), crede-ma nu vrei asta. Nu stiu ce poate face un homeopat sau cat de bun e, dar nu pierde timp, se va afecta mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru Ha0t1c):

Asta e un om care a studiat și locuit 20 de ani în China, acum are vreo 60 uite ce o să fac merg pe mâna lui vreo săptămână sau două, iar dacă nici el prin tratatul lui nu mă poate face atunci merg la un psihiatru. Am mai fost la psihiatru și mi-a dat niște medicamente, iar la 2 zile mă simțeam și mai rău. Oricum așa o să fac dacă nu simt nicio schimbare cu homeopatul. Sfatul tau e foarte bun

| Ha0t1c a răspuns (pentru anonim_4396):

Am stat de vorba cu multi pacienti de.ai psihiatrului si erau cativa care se plangeau ca le e rau de la medicamente. Si mie mi-a explicat ca e posibil sa apara cateva simptome si sa nu ma sperii, sa continui sa iau caci organismul se va adapta la "noile cerinte", doar daca sunt prea grava sau extreme sau pur si simplu nu le suporti te duci si iti schimba tratamentul. Un psihiatru bun nu.ti da tratament dupa ureche, iti asculta povestea, iti pune intrebari, iti explica ce simptome ai si de ce apar, iar mai apoi iti face o schema de tratament. Intreaba-l pe chinez in cat timp ar trebui sa te faci bine si vezi ce zice. Dar na, din descriere pari un tip "slabut" la caracter, eu am fost foarte tare, crede-ma si uite cum am ajuns acum...

| anonim_4396 explică (pentru Ha0t1c):

Îmi pare foarte rău, dar cu timpul eu cred că îți vei reveni și va fi bine. A zis că după vreo 10-12 ședințe de acupunctură și să beau mult ceai de lavandă că reduce tensiunile psihice, depresia anxietatea, atacuri de panică, migrene, spasme și probleme pe fond de stress oferind o stare de liniște. Așa a zis să beau 2-3 căni de ceai din ăsta pe zi și să merg la acupunctură.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oare o să mai fiu omul care am fost?☹️

| Stropdeploaie a răspuns:

Ai putea sa scrii o carte! Ai o imaginatie fantastica! :laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

M-aș fi bucurat să fi scris din imaginația mea, iar acum să fiu perfect sănătos. Nimănui nu i-as dori să treacă prin așa ceva ☹️

| Rotazi a răspuns:

Crezi gresit. Esti doar speriat.
Dar s-ar putea ca din cauza oboselii sa-ti creasca putin tensiunea. Masoara-o atunci cand nu te simti bine. Apoi spune-i medicului tau.