| patygirl a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o problema? am 14 si 35 kg, si 1, 60m. deci sunt foarte slaba si vreau neaparat sa ma ingrasa. medicul de familie nu crede ar fi o problema le gata de glanda sau ceva de genul asta. am incercat mai multe vitamine pentru pofta de mancare (de es vitamax ) dar nu prea a ajutat. eu nici nu prea am pofta de mancare si nici nu pot sa mananc mult. ma satur foarte repede si daca ma fortez sa mananc mai mult ma aleg cu o durere de burta si rareori chiar si vomit. ce ar trebui sa fac? si sa nu aud chestii de genul la fiecare masa fastfood (pentru ca nici nu-mi prea place). m-am gandit ca asi putea face sport sa-mi dezvolt musculatura, sa am mai, multa pofta de mancare, nu stiu. dau funda! apropo nu sunt anorexica, iar desi am greutatra aceasta nu ma simt slabita, ametita(decat rareori) deci nu s-ar parea ca asi avea prtobleme grave.ar trebui sa urmez un regim, cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Draguta,e bine ca desi esti slaba nu te simti rau sau ceva.
legat de pofta de mancare,aceasta provine de la un stomac sanatos, sau este influentata de vreme, acum pe caldura asta.parca mai mult ai bea lichide decat ai manca.
eu te sfatuiesc sa faci totusi un control la stomac sa nu ai ceva,pentru ca este posibil,de aceea iti vine sa vomiti daca mananci mai mult asa,adica ti se apleaca repede.
si nu uita,daca vrei urmezi un regim de ingrasare,nu te lua dupa toti prostii care iti zic sa mananci fast-food,grasimi etc pentru ca habar nu au ce vorbesc.
orice regim,fie ca e vorba de slabit sau ingrasat,trebuie sa fie sanatos,nu bogat in grasimi si toate draciile care iti afecteaza sanatatea in mod negativ.
si,daca dai in cealalta extrema,gen ca te vei ingrasa peste masura,nici asa nu e bine.
mai asteapta,pentru ca esti in crestere,nu te baga direct la un regim,conteaza sa te simti bine in pielea ta si sa fii sanatoasa,sunt destule fete in situatia ta,stai linistia,nu e o rusine,mai tarziu,vei avea o silueta de invidiat,fara sa fii nevoita sa tii diete de slabit sau mai stiu eu ce.
sportul sa stii ca este f important,chiar daca esti slaba,nu ar trebui sa il neglijezi,este sanatos si iti da alta stare de spirit.
daca tot esti slaba,de ce nu te inscrii la cursuri de balet? este si asta un avantaj,pe langa faptul ca vei cunoaste lume noua, te mai si distrezi.
te-am pupat, papusa!

Răspuns utilizator avertizat
| Seely a răspuns:

In cazul in care tu faci multa miscare(ieis la plimbare cu fete, mereu esti in miscare) si asta poate fii o cauza, incearca sa fii mai "lenesa". Deci tu ar trebui sa te mai ingrasi cam 10kg. Dar ai mare grija sa nu se depuna totul gresit apoi. Incearca sa manancimai bine la toate mesele. Sa bagi in tine grasimi nu ar fi o idee deloc buna. Doar incearca sa maresti portia de mancare in asa fel incat sa nu iti vina rau. Daca poti pune cate un kg la 2-3 saptamana sau chiar la luna pentru a avea grija sa nu iti strici corpul pentru ca apoi sa iti doaresti sa slabesti pentru a scapa de zonele urate(colacei, celulita, burta, gusa etc) ai mare grija. Succes!:*