| oana_3246 a întrebat:

Ma puteti ajuta in legatura cu o probelam destul de grava dupa parerea mea? am 14, si de mica sunt fooooarte neatenta, "imprastiata" cum spune mama. asta imi dauneaza mai ales la scoala, atunci cand sunt la o lucrare, sar peste intrebari, uit sa dau titlu, sau incurc exerxitiile, sau cifrele... plzzzz un sfat ceva. cu timpul din autocorectare sa-i spun asa, s-a mai diminuat acest aspect, dar totusi... dau fundita! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| getutageo a răspuns:

Hey,imprstiata nu cred ca esti pote esti mai emotiva si deaceia gresesti mai mereu la scala si in rest pote te grabesi sau nu dai prea multa importanta... sfat ai mai multa incredere si curaj:-x

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! inainte de toate, nu credeam ca mai sunt persoane, si culmea de 14 ani care sa nu stiu sa se exprime cat de cat corect, iar din punct de vedere gramatical chiar ai o problema foarte grava. Parerea mea este urmatoarea...fii mai atenta la ore pentru ca ai foarte mult de recuperat, acum ca esti in vacanta cere sfatul mamei, s-au a unei prietene care stii tu bine ca se descurca cu lb romana si gramatica si roag-o sa te ajute catusi de putin pentru ca vei ajunge mult mai mare si vei intampina grave probleme pe viitor, si totodata du-te si la un control cu mami tau pentru a primi informatii si ajutorul celor avizati, succes si o zi cat mai placutahappy

caramela
| caramela a răspuns:

Buna Oana, nu imi lua in nume de rau comentul meu, dar cum se explica faptul ca ai probleme in a te exprima? crezi ca cineva iti doreste rau? [-x nu draga, am zis ca te poti adresa mamei tale sa te duci la un control sa vezi ce se intampla cu memoria ta si de ce ai acele probleme, nu crezi car putea fi probleme de sanatate? daca te-am suparat asta e, iti va trece supararea, dar totusi raman la parerea mea de a consulta pe cineva mult mai avizat si competent decat noi, o zi bunahappy

| oana_3246 explică:

uite, caramela. cred ca m-ai inteles total gresit. la capitolul gramatica stau foarte bine. ba chiar am fost si la concursuri si olimpiade si mai mereu am luat premiu.dar in fine, ceea ce am vrut sa spun este ca sunt "neatent". sti ce inseamna asta? si mai ales nu am probleme mentale sau cum ma crezi tu. ar trebui sa citesti mai cu luare-aminte, inainte sa judeci sau sa-ti dai cu parerea neconventional.