| Ioana_8819 a întrebat:

Deci am o intrebare, sora mea are 12 ani si este destul de mica pentru o relatie la care sa puna sufletwinkingMama cu tatal meu sunt plecati in Austria sa lucreze, pana aici totul bine, stau cu bunica si cu nasa mea, si sora mea de multe zile aduce un baiat acasa, ma comport frumos cu el pana cand i-am gasit sarutandu-se, m-am speriat foarte tare, nu ma luati in nume de rau ca ii controlez viata, dar este sora mea, si trebuie sa am si eu grija de ea, i-am spus sa nu se mai intalneasca cu el pentru ca nu este bine ca la varsta asta sa se sarute deja cu un baiat de 13 ani jumatate, cand i-am spus asta, nu mai iese din camera ei, Luni nu a mers la scoala, iar Marti, a iesit din casa pe ascuns la scoala, doar sa se intalneasca cu el, bunica primeste telefoane de la Doamna Diriginta a ei si ii spune doar chestii urate despre ea, ca numai invata bine, ca este neatenta etc, numai vorbeste cu mine, ce sa ii spun ca sa numai fie suparata pe mine, ca numai pot sa o vad suparata, si nu mai vreau sa o vad cu acest baiat care mai mult isi bate joc de easadDaca imi puteti da idei um sa ii zic ca baiatul isi bate mai mult jhoc de ea, adica ii ia banii, doar sa ii spuna ca o iubeste, si ar suferii foarte tare daca ar afla mai tarziu.Deci daca puteti sa imi dati idei cum sa ii spun as fii foarte fericita, multumescwinking

Răspuns Câştigător
| Laura B. a răspuns:

Buna. Eu am 14 ani si jumatate si pana acum am avut foarte multi prieteni. Nu sunt o "parasuta" sau ceva de genu. Toti imi spun ca is o fata cuminte. Toate relatiile mele au fost destul de scurte dar m-am limitat intotdeauna. Despre sora ta... ce sa spun, poate asa eram si eu, adica sigurat. Mi se pare ciudat ca vine cu baieti acasa. Eu daca as vrea sa vina un prieten la mine i-as cere voie mamei. Tu ai spus ca parintii tai sunt plecati, dar putea sa apeleze la tine. Eu cred ca ar trebui sa o iei si sa vorbiti ca intre prietene. Ii spui ca tu nu i-ai vrea niciodata raul, si ii spui chestiile astea spre binele sau. Deocamdata nu ii interzici ca nu aiba un prieten, dar sa se limiteze la o relatie mai "usoara".
Mama intotdeauna cand ii vorbeesc ceva despre baieti imi spune ca toti sunt niste ticalosi si vor doar sa-si bata joc de noi, fetele. Asa sunt ei, si nu exista nici-o exceptie! Poti sa o atentionezi sa aiba grija sa nu ajunga mai departe de la saruturi la altceva, daca ma intelegi.
Altceva nu stiu ce sa-ti spun... Daca nu vrea sa te asculte pe tine, care ii esti sora mai mare si ii vrei binele atunci pe cine? PRietenii ei, hmm... mama intotdeauna mi-a spus ca o prietena asa ca si ea nu o sa gasesc niciunde.
Poate asta nu e un raspuns, dar daca nu te asculta o poti lasa sa continue. dar sa ai grija sa nu ajunga prea departe si poate se va trezii ea. Sper ca te-am ajutat putin. Nu stiu! Te-am pupat si spor in rezolvarea problemei.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca e bine sa ai o discutie serioasa cu ea, e bine sa o apropii ca numai astfel o poti controla, sa ii spui ca parintii vostri au plecat la munca doar pentru a va putea face voua viata mai usoara, a avut incredere in voi si daca vor afla ca ea nu merge la scoala, ca din cauza unui baiat nu mai invata, ce vor spune? Deasemeni ii poti spune ca vrei sa fiti prietene, sa aiba grija cu baiatul respectiv, ca sunt unii baieti care urmaresc altceva, sa ii spui ce urmari poate sa aiba relatia ei cu acel baiat. Daca e doar o relatie de amicitie nu trebuie sa iti faci griji dar e bine sa ii spui ca vrei sa vorbesti aceleasi lucruri si cu baiatul respectiv, daca nu au nimic de ascuns vor accepta.

| Oana4340 a răspuns:

Este mica, mai ales ca deja sa sarutat1
Trebuie discutat cu ea
era normal sa se supere!