| anonim_4396 a întrebat:

am o sora mai mica si in toamna merge la scoala si faza e ca la gradinita nu prea o invata sa scrie, imi puteti cu ce trebuie sa incep? plzzzz, dau fundita si voturi puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| AdElA96 a răspuns:

Buna, crede-ma stiu si eu destul de bine ce inseamna sa reiei totul de la 0. Am si eu un fratior si l-am pus mai intai sa invete sa isi scrie numele. Apoi treptat numerele si in final alfabetul. Iti spun e mult de munca dar ai o satisfactie imensa cand vezi ca ai reusit sa inveti pe cineva din propria experienta. Si iti mai dau un sfat inarmeaza cu rabdarea o sa ai nevoie de ea.
Deci spre ca te-am ajutat si inca ceva daca poti sa o ajuti se desprata in silabe fiindca ii va fi de mare ajutor, si sa numere cate litere se afla intr-un cuvant. Mult succes.

8 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
La gradinita nici nu trebuie invatata sa scrie. Scopul educatoarei este sa le arate copiilor diferite forme, linii, bastonase pregatitoare pentru scriere. Cel care o va introduce pe sora ta in lumea scrierii va fi invatorul sau invatoarea, depinde.
Important este ca ea sa aiba parte de sfaturi bune si corespunzatoare nivelului ei de pregatire.

| DeeDee a răspuns:

Buna butterfly!
Am inteles ca de acum anumite gradinite ii invata pe copii sa scrie, dar gradinita nu este obligatorie, din cate stiu, si in plus multi nu prind loc, si lucrul asta se stie.

Surioara ta va invata sa scrie fara probleme in clasa 1. Asta este treaba invatatoarei ei, sunt sigura ca o sa ii ia de la 0. Fii fara grija! *hug*

Răspuns utilizator avertizat
| baaang a răspuns:

Cu a.
apoi b...
si tot asalaughing

| Lollάღ a răspuns:

Pai cu premii ar merge cum ar fi daca invata sa scrie o litera sau un cuvant ii dai un premiu.Cu mine si cu fratele meu a mers...

| pufoshenia_7680 a răspuns:

Pai o sa invete la scoala sa scrielaughinglaughing si daca nu a facut la grady nici macar bastonase saustraight facestraight face atunci incearca sa o inveti tu ...sa scrie dupa tine sa ii explici

| iushsm a răspuns:

Pai am si eu o surioara mai mica, si asa mi s-a intamplat si mie.Am invatat-o mai intai literele de tipar, ca sa poata citi, si apoi literele de mana happy

| Monica_9386 a răspuns:

Pai cu bastonase liniute iar apoi poti sa incepi cu litere pe rand o litera in fiecare zibig grin.Si poti sa faci si numerele daca nici astea nu le-a invatat`big grin.