| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a întrebat:

Ma scuzati daca intrebarea nu e pusa la categoria potrivita!
As vrea sa stiu de ce adorm foarte greu?! Stau o ora, 2 cu "ochii pe pereti" pana adorm.
Acum iau calciu cu de, am luat augumentin iar acum iau amoxacilina deoarece ma durea foarte tare gatu si tusesc foarte des. Dar nu cred ca are vreo legatura de la pastile pentru ca si inainte de a le lua tot asa de greu adormeam.Va multumesc pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Păi dacă spui că tușești și ai dureri în gât înseamnă că de aceea adormi și greu. Poate ești stresată.
Stai în pat și adormi tu!

Numai bine.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Antibioticele nu provoacă insomnii, deci motivul pentru care nu poţi dormi, este altul.
Probabil te-ai obişnuit să adormi la o anumită oră,iar încercările de a adormi cu câteva ore înainte,sunt în zadar,pentru că organismul uman funcţionează după un orar fix (în funcţie de ceasul biologic format).De asemenea, insomniile sunt provocate şi de petrecerea timpului în faţa calculatorului şi a televizorului, în locul unei activităţi constructive şi educative. Un alt motiv ar fi durerea în gât şi tusea, dat fiind faptul că ai spus că iei antibiotice din această cauză.
Ca să poţi adormi, trebuie să faci multă mişcare în timpul zilei (de preferat să ieşi câteva minute şi seara să te plimbi),să faci o baie relaxantă, să bei un ceai fierbinte şi să citeşti câteva rânduri dintr-o carte înainte de a te pune în pat. Foarte indicat ar fi să-ţi cumperi şi un ulei de corp Jhonsons Baby Bedtime, pe care să-l aplici cu delicateţe, masându-te uşor pe corp, după baia relaxantă înainte de somn.
Sănătate!

| MenInShadow a răspuns:

Pai daca tusesti si te doare in gat normal ca nu poti sa adormi asa usor, sa vezi ce misto e cand te doare maseaua de stai treaz 22 de ore si apuci sa dormi 3laughing
Pai poate fi ori ca tu dormi prea mult, in sensul ca adormi la 12 si te trezesti pe la 10.pai organismu trebuie sa doarma 8 ore... Sau poate fiindca nu faci prea mult efort. Du-te mult pe afara... ajutati mama la treburi, nu sta mereu in pat, ca de aia esti prea odihnita cand vine ora de somn.
Poate fi si de la pastile, si mamaie a fost bonlava, si trebuia sa ia niste pastile inainte de culcare, si fix pastilele alea nu o lasau sa doarma, si ii zisese farmacista "sa luati pastilele astea, inainte sa va culcati, ca isi face efectu mai bine cand dormiti" si mamaie statea 3 ore treaza dupa ce lua pastilele aleastraight face
Sau poate fi din cauza ca consumi prea multe dulciuri, sau ceva care contine foarte mult zahar. De ex, mierea, daca bagi 3 lingurite de miere inainte de culcare chiar nu mai dormi, da acu depinde si ce dulciuri mananci tu

| Lilia_1576 a răspuns:

Pentru ca ai prea multe ganduri care nu te lasa sa adormi. sau esti stresat ...si la mine asa se intampla uneori stau cate 2 ore si nu adorm sau poate fi si de la oboseala cand esti obosit tot adormi greu. oboseala nu de o zi dar acumulata de ceva timp happy

| candora a răspuns:

Eu tot adorm greu, indiferent daca sunt sau nu obosita. Inainte de somn iau 1-2 pastile de valeriana. Sau mi-a mai prescris medicul niste sonifere slabe. Poti sa intrebi si tu un doctor.winking

| Ania_3910 a răspuns:

Probabil ca esti nelinistita.

| Carrie a răspuns:

Probabil ca in timpul zilei nu pre faci miscare si nu ai nimic de la care sa obosesti.Eu o patesc mai ales vara. happy