| Cristian543 a întrebat:

am si eu o intrebare.
Astazi la ora de chimie lucram cu amoniac, am observat ca prietenii mei au reactionat foarte urat din cauza mirosului substantei numai de la deschiderea dopului.
Eu am vrut sa miros si un coleg tampit a apasat pe sticla, acest lucru creeand un val de miros extrem de puternic care mi-a provocat o iritatie la nivelul narilor si de asemenea m-a facut sa tusesc si sa lacrimez foarte mult, dupa 20 de minute eram ca nou, nu mai ma durea nimic, m-am spalat cu apa, am luat aer curat si tot asa.
Intrebarea mea este cat de periculos este amoniacul in general, de tinut minte ca nu am intrat in contact cu suprafata, ci acest lucru a fost cauzat de mirosul abundent prea puternic cauzat de la apasarea sticlei.
Intrebarea este pusa in general, dar sunt curios legat si de cazul meu, daca este nevoie sa merg la un doctor sau ceva.
P.S. Dupa ce mi-a trecut totul nu am mai avut dureri sau alte efecte.
De asemenea ma scuzati daca intrebarea este adresata in categoria gresita, am considerat ca asta e cea mai buna categorie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Efectul a trecut. Nu ti s-a intamplat nimic. Nu ai de ce sa mergi la medic.