| Bianca_papusha a întrebat:

Ma simt foarte balonata, ce sa fac sa scap de aceasta stare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de anason, reducerea meselor cu conţinut ridicat de grăsimi şi băuturi acidulate, un ecograf abdominalo-pelvian.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Huhu, bravo @Legiuitoarea, ceaiul de anason, dar si mararul, chimenul si altele din familia umbelifere - semintele, sunt bune pentru digestie.
Ai grija ce mananci, fructe ca merele consumate dupa masa pot sa cauzeze balonarea, varza sau fasolea cauzeaza si ele balonare. Varza si fasolea in mancare trebuie oparita, respectiv fiarta(varza, conopida) un timp de 10-15(fasolea) intr-o apa ce se arunca si apoi se pune laolalta cu celelalte ingredinete in mancare. Marul si alte fructe, daca sunt consumate imediat dupa mancare pot cauza fermentatie, de aceea este mai bine sa le mananci cu 15 min inainte sau 30-1h dupa masa.
Pofta buna!

| dichi a răspuns:

Iti recomand o cura de detoxifiere organismului sau un produs similar. Poti vizita siteul www.total-cleanse-colon.com pentru mai multe detalii. Succes

| Alle_1389 a răspuns:

Buna!
Pentru balonare cel mai indicat este carbunele medicinal.
http://sanatate.acasa.ro/......13763.html
Te pup; x

| Someonelikeyou a răspuns:

Ia un activia.
laughing

| Tokha a răspuns:

Sunt 1 miliard de reclame cu Activia impotriva balonarii, femeie! Ia unul timp de 14 zile.

| Tuixi a răspuns:

Bea un Activiasmug.
bafta:*

| † Sammy † a răspuns:

Bea un iaurt activia in fiecare zi si te vei simti mult mai binewinking sper ca te-a ajutat raspunsul meubig grin(fundita?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai de papadie amestecat cu frunze de soc...

| NinaY a răspuns:

Activiahee hee
Chiar functioneazahee hee eu asa scap de starea aceea! Desi mai merge si daca bei un ceai facut in casa caldut, ca mai elimina din gaze. Daca bei mult acidulat, mai bine mai scade, caci asta iti provoaca!

| bibi1202 a răspuns:

Incearca sa iei Espumisan. - happy eu mereu iau cand ma simt balonata. xoxo. sper sa te simti mai bine

| alexolis1 a răspuns:

Pai poti lua o pastila digestiva sau biscuiti digestivi. in rest stai intins in pat pe spate.

| ninutza_1138 a răspuns:

Bea pastile biorozmarin ajuta foarte bine dar si mezim ajuta bine ambele pe beaub si ma ajuta foarte bine poti sa le procuri daca ai probleme cu pankriasul biorozmarin tot ajuta si la pancriaz asa-i ca-mi dai fundita happy