| anonim_4396 a întrebat:

Ma uitam pe categoria "dragoste si sex" si am vazut o întrebare legata de fimoza. Cred ca am si eu. Am 17 ani, si in stare tare, penisul meu e ținut de o ața roșie si nu ma lasa sa scot de tot capul. Scuzați limbajul, dar nu am avut niciodată prietena, si nu prea stiu nimic din domeniul asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru liniștea ta ai putea merge la medicul de familie ca să iti dea o trimitere la medicul urolog(urologie). Dacă te va întreba de ce, tu să îi spui că bănuiești că ai fimoza dar nu esti sigur.
Poti sa mergi direct si la cabinet particular de urologie, dar va trebui să plătești. Cu trimitere de la medicul de familie, consultația va fi gratuita. În câteva secunde medicul urolog iti va spune dacă totul este in regula sau nu.
Fetele merg destul de des la ginecologie -si chiar trebuie; recomand ca și adolescenții (baieti) să meargă măcar o dată la un control. Părinții sunt vinovați dacă sunt nepăsători în privința aceasta. Pentru că si băieții pot să aibă probleme de care nici nu isi pot da seama.
Eu iti zic sa lasi rușinea si sa le spui părinților că vrei să mergi la un consult la medicul urolog ca să vezi dacă esti sănătos, si că mai întâi trebuie să treci pe la medicul de familie.
Iti spun ca părinții tăi se vor bucura când vor auzi ca esti interesat de sănătatea ta.
Curaj!

| gd001 a răspuns:

Eu cred ca e okei. Nu e nimic de speriat. Esti inca virgin si probabil de aceea. La multi baieti li se rupe ata dupa ce au contact sexual. Dar am azuit ca e mai nasol. Asa ca nu te speria.

| Visereale a răspuns:

Am si eu fimoza. Când eram mic mic mic bebeluș am fost operat pentru că se infecta si ma tait pentru a fi capul liber mereu și acum la fel ca tine am doar ca capul este descoperit mai tot timpul si susținut de o ată în partea stângă.