| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a întrebat:

Cred ca am fimoza,pentru cei care stiu ce inseamna, gen pielea de pe capul penisului o pot trage si cand este penisul in stare de erectie capul penisului e total acoperit, asa ar trebui? Mentionez ca sunt virgin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar ai FIMOZA si este un grad destul de sever, daca in erectie nu se poate decalota deloc.
Te sfatuiesc sa mergi cat se poate de curand la un medic UROLOG pentu o diagnosticare corecta si un sfat pentru situatia ta.
Cel mai probabil este nevoie de o mica interventie chirurgicala, care se rezolva in 10 min sub anestezie locala, dupa care pleci acasa, pe picioarele tale.
Ideal este ca procedura sa se faca cat mai curand posibil ca sa permita cucului sa creasca in voie si sa se dezvolte iar viitor sa poti avea sex (fiindca in situatia actuala, sexul este imposibil de facut).
Daca amani, risti sa apar complicatii ale fimozei si sa ajungi in urgenta, cu penisul umflat.

Citeste aici:
https://www.cosmedica.ro/fimoza/
https://www.medlife.ro/......teaza.html

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Violleta2022):

Gen il pot decalota in erectie dar ma doare extrem de rau, si ma gandeam ca e din cauza aței, am mai pus o intrebare te rog sa te uiti peste accea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Ata nu are nimic de a face cu decalotarea penisului. Ceea ce ai tu chiar este fimoza si este o anomalie congenitala (cu care te-ai nascut) si chiar este indicat sa vezi un medic urolog.
mamaica ta putea rezolva problema asta, daca atunci acdn erai foarte mic ti-ar fi facut masaje si ar si reusitsa-ti decaloteze complet cucul. Din pacate, nu toate mamicile stiu asta si acum este cam tarziu sa tragi de el, sa nu-ti ranesti pensiul, sa nu faci vreo hemoragie....de aceea te sfatuiesc sa mergi la urolog, cu taticu, de data asta, ca sa nu te simti jenat.

Apropo, ata preputului este bine sa nu se rupa niciodata, fiindca pensiul devine mai putin sensibil si asta va fi in dezavantajul tau la sex si excitare.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Violleta2022):

Am observat problema asta prin 2017 pe undeva, si mna nu prea i-am dat interes sa spun asa, si gen penisul se mai dezvolta cand am fimoza?

| Violleta2022 a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Pai, nu are unde sa mai creasca, odata ce pielita aceea (fimoza) ii limiteaza cresterea.
Nu stiu cati ani ai acum, dar trebuie sa-ti spun ca penisul creste pana la 16 ani, cand isi inceteaza activitatea de crestere si dezvolatare.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Violleta2022):

Am 16 ani, asta ar insemna ca marimea ii asta ca unu i copil de 12 13 ani?, ca varsta aia am avut o cand am,, descoperit,, si nici nu va mai creste?

| Violleta2022 a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Mie teama ca asa vei ramane...
Statisticile lumii medicale asta spun, ca penisul isi incheie cresterea in jurul varstei de 16 ani, chiar daca tu mai poti creste in inaltime pana la 20 de ani.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Violleta2022):

Oricum,mersi de sfaturi

| Violleta2022 a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Oricum trebuie sa rezolvi fimoza, daca intr-un viitor apropiat doresti sa-ti incepi viata sexuala, fiindca anatomic nu poti intretine raporturi sexuale, cu un penis care nu se decaloteaza.

| Floridori a răspuns:

Poti rezolva aceasta problema prin exercitiu zilnic, decalotand penisul din ce in ce mai mult. Daca se decaloteaza in stare fleasca si numai atunci cand este in erectie nu, atunci poti rezolva asta acasa dupa cum am spus.
Pe langa exercitiul zilnic, incearca sa mentii o igiena cat mai buna, decalotand penisul la dus si spaland glandul, iar dupa acele incercari de decalotare, aplica o crema hidratanta, fara parfum.

Daca nu il poti decalota nici in stare fleasca, atunci ar fi cazul sa mergi la urolog.

Numai bine!

| Mamamatii a răspuns:

Dacă poți urina fara probleme, lasă penisul în pace.