| anonim_4396 a întrebat:

Magneziul are efect calmant? Isi face efectul rapid sau luat in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

De preferat magneziu /vitamina B6 sa fie sub forma de comprimate/capsule si NU efervescente.Un magneziu cu b6 bun are Walmark, Doppelherz, CaliVita, MaxiMag, Magnefort(biopharm) si MagneB6 sau MagneVie Express(de la Sanofi)
Alege una din ele dupa preferinte sau dupa buzunar.
Naturalis efervescent are E -uri, nu recomand efervescentele.

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

DA,Relaxant si putin calmant.Totodata si inlatura oboseala si epuizarea si anxietatea intr-o mai mica sau mai mare masura.Depinde de forma farmaceutica.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Magneziu + vitamina b6 de la naturalis e bun?

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Am naturalis comprimate, nu efervescent

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e OK.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

De preferat magneziu /vitamina B6 sa fie sub forma de comprimate/capsule si NU efervescente.Un magneziu cu b6 bun are Walmark, Doppelherz, CaliVita, MaxiMag, Magnefort(biopharm) si MagneB6 sau MagneVie Express(de la Sanofi)
Alege una din ele dupa preferinte sau dupa buzunar.
Naturalis efervescent are E -uri, nu recomand efervescentele.

| SkyPilot a răspuns:

Relaxant, nu calmant. Incepe sa lucreze in cca. 20' in functie de compusul pe care il iei, dar sa nu te astepti la ceva spectaculos.
Are si alte efecte care se vad pe termen lung (antidepresiv, sanatatea sistemului circulator).

| alex15ccc a răspuns:

Am luat acum ceva timp magneziu si efecte au aparut dupa o saptamana, nu am simtit schimbari majore, dar eram mai calm si adormeam mai repede.

| Mondialu112 a răspuns:

Multe calmante sunt pe baza de Magneziu...isi face efectul dupa ce ai luat pastila dar totusi nu e bine sa abuzezi ca in timp duce la tulburari grave