| D0A1V2i3d7 a întrebat:

Mah...daca m-am ars de la soare, si m-am facut rosu cu ce pot sa imi dau? Dar nu ca sa dispara roseata ci sa devina bronz intelegeti? Credeti ca uleiul de masline e bun? Cu smantana am incercat si nu prea a merscryingPlizzz...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Uleiul de masline este bun.
Poti folosi, daca ai in casa si zeama de la aloe vera:calmeaza usturimea, roseata si nu se mai cojeste pielea.
Pentru calmarea rosetii, mai poti folosi iaurt.

| dudis32 a răspuns:

Nuuu! Absolut nu! Nu te da cu ulei după ce te-ai ars, nici cu smântână, alea sunt grăsimi și grăsimea o sa îți păstreze pielea roșie și arsa în loc sa o calmeze. Ani de zile am cautat remedii pana ce am citit ca apa rece este cea mai buna, comprese cu apa rece în prima faza. O data m-am ars și imediat când am ajuns acasă am pus putina apa rece în cada și am.stat puțin în ea și roșeață a dispărut ft repede, apoi poți sa aplici o crema non-grasa de genul after-sun și sa porți haine lejere sa nu irite pielea. Într-adevăr și eu mai folosesc ulei de măsline, dar când sunt deja bronzata și vreau sa îmi definitivez bronzul, trebuie sa o iei pas cu pas.

| Ajutor12 a răspuns:

Incearca uleiul de masline, cred ca o sa te ajute.dar sunt si cremuri pentru rosiata, intreaba in farmacii la sigur o sa gasesti