| Adriana99999 a întrebat:

Mai este recomandat sa se administreze vaccinul anti tetanic dupa 10 zile de la producerea incidentului (intepatura intr-un cui ruginit)? Rana este aproape vindecata, fara urme de infectare si fara nici un simptom...
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Perioada de incubatie a tetanosului este de 5-14 zile, adica poti sa nu simti nimic timp de 2 saptamani inainte ca boala sa se faca simtita. Daca peste o saptamana incepi sa simti ca ceva nu e in ordine, atunci fuga la medic!

2 răspunsuri:
| T2LS a răspuns:

Nu, problemele apar după 72 de ore.

| Ghimbasanu a răspuns:

Stai linistita. Tetanicul apare dupa 3-4 zile. :-)