| Nik a întrebat:

Am calcat intr-un cui ruginit si nu am facut vaccinul Anti-Tetanus... e posibil sa ma infectez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca plaga (intepatura) este curata ( adica nu este una grava, cu margini sfasiate si murdara cu pamant ) iar cuiul era numai ruginit nu si murdar cu pamant, atunci este putin probabil sa te fi infectat cu Clostridium tetanii... dezinfecteaza si panseaza locul intepaturii si sa speram ca este suficient( ma gandesc ca tu ca si toti din generatia ta ati fost vaccinati, la timpul potrivit, cu antitetanic in forma combinata )

| girlemita243 a răspuns:

Da du-te cat poti de repede la spital pentru orice eventualitate.sa stii ca nu doare vaccinul. bafta

| ramitzu a răspuns:

Cu siguranta! Mergi si fa-l cat nu e prea tarziu!

| ICanLoveYou a răspuns:

Cel mai probabil ai grija si du-te la doctor sa faci vaccinul nu e de gluma cu asta!

| SweetCherry a răspuns:

Posibil.Mergi la spital nu mai sta pe ganduri.

| boyandme a răspuns:

Stai linistit. daca ai facut vaccinul ant tetanus imediat dupa ce te-ai intepat, nu ai cum sa te infectezi. Daca vrei ai putea sa te duci la doctor. dar nucredc a e nevoie!

| ionut1 a răspuns:

Mai bine fal inainte sa mori