| robytzu22 a întrebat:

Mai exista in Romania mancare sanatoasa? Ce ar trebui sa mancam ca sa avem o nutritie sanatoasa? Si dc suntem din ce in ce mai grasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In general se face glume pe tema asta dar ma bucura ca totusi exista oameni care trateaza cu seriozitate aceasta problema.Romania este tara in care se mai poate manca sanatos.Si parca nu dam un mar sau o rosie de-a noastra pe nici un soi adus de afara! Le privim in super-market, incanta privirea, goleste buzunarul si ne trezim ca nu au gust, sunt tratate, samd.Deci educatia incepe cu noi! Daca avem la indemana o palma de pamant s-o exploram la maxim. Vom avea si satisfactie si sanatate!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eu am slabit 5 kg din ianuarie, deci se poatewinking Bineinteles ca poti manca sanatos, trebuie doar sa te preocupe suficient. Ai mancat vreodata ardei umpluti cu forta?laughing

| lia.d a răspuns:

Buna! Exista inca mancare sanatoasa, dar din pacate tot mai putina.In piete, direct de la tarani, produsele bio care se mai gasesc in cateva magazine(miere, seminte, paine, etc.). Acum, pentru o nutritie sanatoasa trebuie sa ne hranim cu multe fructe si legume, proaspete, deoarece prin fierbere isi pierd calitatile, carne de peste, curcan, pui, in cantitate moderata si paine aprox. 2 felii pe zi este de ajuns.Suntem din ce in ce mai supraponderali, mai ales copiii din cauza ca in primul rand parintii nu mai au timp asa ca mai demult sa se ocupe de alimentatia copiilor lor, deci copiii ajung sa se hraneasca cu toate produsele fast-food pe care le intalnesti peste tot, in fiecare oras, la fiecare pas.Pacat.

| Flav a răspuns:

Exista. Avem legume, avem gradini, avem tarani valorosi si mancare traditionala! Dar noua ne plac fitele, vrem sa fim un trend...pai cum sa te lauzi tu c-ai mancat o branza, c-o rosie si c-un castravete? Nu domle', mancaruri la K. F. C., Spring, de ce crezi ca suntem numiti generatia Mc Donald's?
Si care-i gras bre? Ca eu umblu cu pietrele in buzunar cand bate vantul.hee hee

| sergiu76 a răspuns:

Da, cand face mama.si e pe bune.mancare romaneasca

| cristina d a răspuns:

Da are in mare parte dreptate lia. d, doar ca eu zic ca 2 felii de paine pe saptamana e suficient si foarte important, din punctul meu de vedere, e sa nu ne mai saturam la nici o masa.Eu am invatat de la bunicii mei ca sa te saturi e chiar pacat.Si intr-adevar cat mai multe fructe si legume in forma lor naturala dar sa nu uitam si de produsele bogate in fier si calciu.De exemplu ficat de pui, spanac, carne (fiarta de preferat), oua fierte moi, iaurturi naturale si nu cu tot felul de coloranti(in loc de fructe), branza proaspata, lapte. Pofta mare! P.S.Pentru lia. d:eu nu-mi neglijez fetita cu alimentatia nesanatoasa... Pup.

| jony a răspuns:

Ei iti recomand urmatoareletongueaine cu ulei si cu ceapa, cartofi fierti cu sare, aluat facut pe plita care se numeste turta, mamaliga cu branza cat mai mirositoare, supa de vezi prin ia iluzia optica, ciorba cu scandal la masa, tocana de legume pe datorie, sarmale din vita de vie, ca normal de unde varza? Si as sti mai multe dar nu am timp sa le zic pe toate incearca ce am zis succes,,, unii fara sa vreie tine dieta asta.Ciao si bafta!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista mancare sanatoasa aia de la mama ta de acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancarea este foarte importanta dar trebuie sa consultam un nutritionist ca sa stim cum sa mancam si ce sa mancam. Atunci o sa mai primim o recomandare: miscare. Fara miscare nu exista sanatate!

| robytzu22 explică:

Ma bucur ca mai exista cineva interesat si de acest aspect al alimentatiei, eu practic consider ca fierberea carnii, a legumelor si a tuturor produselor alimentare duc la eliminarea propriu-zisa a substantelor nutritive de care organismul nostru are nevoie. S-o luam logic, deci, de ce varsta bunicilor nostri depaseau de foarte multe ori 80 de ani. Puneti in balanta varsta pe care au trait-o bunicii nostri si in cealalta parte puneti varsta medie actuala a Romaniei sa nu zic in general. Este de 50-60 maxim, dar pe viitor se anunta ca varsta maxima de a traii un om este de maxim 50. Un lucru care este destul de ingrijorator pentru noi. Alimentele prin fierbere isi pierd aproape toate substantele nutritive necesare organismului. Va dati seama daca ce ati mancat de exemplu la pranz azi, sau la mic-dejun... de exemplu, dupa ce ati mancat cum v-ati simtit? obosit? te lua somnul? daca da inseamna ca ce ati mancat atunci va este nociv si va termina organismul incet incet, daca ati avut energie si chef de a muncii, inseamna ca ce ati mancat a fost sanatos si recunoscut de organism... Deja stim ca acest lucru este aproape imposibil, dar inca mai exista persoane la tara care au propria lor gospodarie si se pot hranii singuri si sanatos. Consider ca ar trebui cei de la conducerea tarilor sa puna mai mult accent pe alimentatie, eu de exemplu daca as fi presedintele Romaniei, sa zicem prin absurd, as scoate din tara cafeaua, tutunul, alcool-ul si drogurile, ca sa nu mai zic ca as inchide toate fast-food-urile care ingrasa si sunt nesanatoase, as deschide mai multe centre de informatii de unde te poti documenta despre ce este sanatos. E un vis frumos dar practic imposibil, nu se v-a intampla niciodata asta din pacate. Sa revenim la oile noastre, deci in concluzie, avem o nutritie din ce in ce mai saraca si suntem mai bolnavi ca oricand. TINERETUL se vaita de problemele de sanatate pe care le aveau bunicii nostri, un lucru care este foarte grav dupa parerea mea, dar vedeti dumneavoastra nimeni nu face nimic pentru a repara cat de cat aceasta situatie foarte grava. Cei din senat stau cu ea in mana, scuzati-mi expresia, si noi restul, murim pe capete. Cam atat deocamdata, va astept cu alte raspuns-uri. O seara buna si multa sanatate.

| danisop a răspuns:

Din cauza faptului ca mancarea a ajuns sa fie atat de deficitara, procesata ,si in cele din urma, artificiala, avem nevoie din ce in ce mai mare de suplimenti alimentari de calitate.
S-a dovedit stiintific faptu

| danisop a răspuns:

Din cauza faptului ca mancarea a ajuns sa fie atat de deficitara, procesata, si in cele din urma, artificiala, avem nevoie din ce in ce mai mare de suplimenti alimentari de calitate.
S-a dovedit stiintific faptul