| shelly a întrebat:

Exista vreo facultate in Romania unde se pot urma studii de medicina naturista,? Pe internet am gasit doar Institutul de medicina naturista din Brasov. Mai am un an de liceu si m-ar interesa foarte mult acest domeniu, ba chiar si homeopatia precum si studii privind o nutritie sanatoasa etc. Ma puteti ajuta cu niste informatii?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Homeopatia este ceea ce se numeste o "competenta" in medicina. asta inseamna ca trebuie sa faci facultatea de medicina generala normala, sa faci o specializare (medicina interna, de familie, chirurgie, etc) si apoi faci niste cursuri de specializare si dobandesti o "competenta" (calificare suplimentara) in homeopatie. toti medicii care practica homeopatia au o specializare de baza - medicina interna cei mai multi - si homeopatia este suplimentara. partea cu nutritia tine strict de medicina, deci chiar facultatea de medicina generala o faci si dupa facultate alegi ca specializare ceea ce se numeste in prezent "diabet, boli de nutritie si metabolism" sau ceva similar. deci facultatea de medicina. eventual poti face si farmacia daca te atrage mai mult si faci tot asa niste cursuri sa dobandesti niste informatii suplimentare. succes!

2 răspunsuri:
| badasssead a răspuns:

Ti-ai pus problema ca nu iei bacul la standardele de astazi?:d nu te pricipita, ai timp sa iti gasesti facultatea ideala. important e sa ai ambitie si sa inveti pentru bacalaureat, vezi ca nu e simplu.

| shelly explică (pentru badasssead):

Mi-am pus problema la "standardele de azi" si in nici un caz nu ma voi baza pe noroc chior sau spaga. Nu sunt atat de inconstienta incat sa depreciez bacul sau sa-l iau ca pe ceva superficial. Oricum, am intrebat ca sa-mi fac o idee despre domeniul mentionat anterior. Ar fi printre primele optiuni.