| justanotherprettyface a întrebat:

Mai oameni buni, imi explicati ce vrea sa inseamna ca copiii infectati cu west nile nu au niciun simtom? adica practic e ca si cum nu ar fi bolnavi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ShiNee a răspuns:

Virusul se manifesta asupra omului sub 3 forme:

1. aproximativ 80% din oamenii infectaţi cu virusului West Nile nu au suferit nicio reacţie negativă
2. febră mică, dureri de cap, senzaţie de vomă, pierderea apetitului, frisoane, diaree, transpiraţie în exces, slăbiciune, dureri articulare. Simptomele pot dura câteva zile.
3. febră mare, dureri de cap, gât înţepenit, dezorientare, comă, tremurat, convulsii, stare de slăbiciune, vedere slabă, amorţeală a degetelor, paralizie. Aceste simptome pot dura câteva săptămâni şi efectele neurologice pot să fie permanente. În aceste cazuri urmează meningită, encefalită, sau moartea.

''În cazul în care prezintă semne de boală – febră, dureri de cap, astenie, vărsături, tulburări de memorie, dureri articulare sau musculare, sau alte situaţii care survin în 3-7 zile de la o posibilă înţepare de ţânţar, persoana să se prezinte de urgenţă la medicul de familie''

iar dacă ai fost înţepat de un ţânţar care poartă virusul, primele simptome vor apărea într-o perioadă care variază de la 5 la 15 zile.

si ca sa-ti dau un raspuns clar infecţia West Nile apare la populaţia adultă şi poate avea efecte grave în cazul persoanelor predispuse la îmbolnăviri, având alte boli asociate (copiii trec, de regulă, neobservat peste infectarea cu virusul West Nile).

1 răspuns:
| hhhdd a răspuns:

Nu au niciun simptom pentru ca corpul lor e mai puternic decat al unui bolnav de pneumonie de exemplu si corpul lor lupta cu boala.De aceea unii copii care sunt infectati cu west nile nici nu stiu ca au avut asta si traiesc bine mersi in continuare. Un om sanatos invinge virusul si fara edicamente.happy