| niron a întrebat:

Buna! As vrea sa-mi explicati ce inseamna,, a floda"?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"A floda" si "floodez" - nu inseamna nimic, fiindca aceste cuvante nu exista in limba romana!

https://dexonline.ro/definitie/floda
https://dexonline.ro/definitie/floodez

Aceste doua sunt cuvinte imprumutate din engleza, dar stalcite rau, de un necunoscator de limba engleza.
Te sfatuiesc sa folosesti limba romana, daca tot traiesti si locuiesti in tara, ca sa te exprimi corect si a te faci inteles, macar intr-o limba.

| Varguitas a răspuns:

Internetul functioneaza pe baza unor semnale(pachete se numesc) trimise la un utilizator. Cand cineva "floodeaza" un utilizator de internet, practic ii trimite foarte multe pachete si sistemul nu stie ce sa faca cu ele, "intra in panica" si este temporar dezactivat serviciul la internet sau incetinit foarte foarte mult. Flood-ul e atunci cand ii pici netul cuiva/unui site prin trimiterea a multor pachete de date unui IP/DNS

| Varguitas a răspuns (pentru Varguitas):

To flood = a inunda. In lumea digitala, ii "inunzi" reteaua de internet.