| AG777 a întrebat:

Cum va explicati ca sunt oameni buni, de gasca, care nu au facut niciun rau Dumnezeului vostru, dar care sfarsesc in iad, doar pentru ca nu s-au supus Dumnezeului crestin si poate ca au preferat sa nu ii dea atata glorie pe cat vrea el, din orice motiv absurd? Sunt oameni care nu sunt nici cu Dumnezeu, dar nici cu diavolul, nu era mai intelept daca exista un loc al lor fara rai si iad?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Or fi oameni care nu au facut nici un rau lui Dumnezeu (nici nu pot in esenta sa faca ceva in acest sens) dar au facut rau celorlalti oameni prin comportamentul lor, deci ajung MERITORIU la Judecata si Pedeapsa Finala.
Nu exista in lupta dinte Bine si Rau o cale de mijloc, neutra, Viata sau Moartea, poti alege ce vrei din ele doua.

| AG777 explică (pentru danut):

Nu o sa crezi, dar chiar exista astfel de oameni si cred ca sunt oameni care nu se regasesc in cele religioase sau spirituale, de ce nu sunt tratati ca atare, la mod neutru?

| danut a răspuns (pentru AG777):

Fiindca nu exista un RASPUNS la Pacate NEUTRU. Plata Pacatului ESTE MOARTEA, stand deoparte de posibilitatea sa fi iertat nu ai ca optiune decat MOARTEA deoarece acest Pamant va fi distrus, unde vei sta ca persoana neutra? Nu esti cu Dumnezeu, ramai cu ceilalti si sigur ai facut pacate in viata ta, atunci vei plati pentru ce ai facut. Faptul ca nu vrei TU sa te apropi de cele religioase insemna ca REFUZI singura posibilitate de a scapa de pacate care se realizeaza DOAR prin acceptarea Jerfei pentru tine facute de Dumnezeu Fiul.

| doctorandus a răspuns:

Ce legatura exista intre Dumnezeu si Biblie? Ce te face sa crezi ca Dumnezeu ar fi scris Biblia?

Ce legatura exista intre Dumnezeu si inchinare? Crezi ca Dumnezeu vrea inchinari, linguseli si plecaciuni? Ca el e Dumnezeu, nu un tiran oriental sau Ceausescu. Crezi ca lui Dumnezeu ii arde de pupaturi in fund d-alea gretoase, ca la Cantarea Romaniei?

| Celcestietot a răspuns:

Mie mi-ai spus in alt comentariu ca nu te inchini Lui. Iti dau un exemplu : cum sa te invite cineva la petrecere daca nu te cunoaste? Nu exista cale de mijloc, decat Rai si Iad. Sa nu iti faci griji daca nu esti cu El, ca vei ajunge sa fi stearsa din viatawinking. Mi se pare si normal.

| AG777 explică (pentru Celcestietot):

Sters, sunt baiat, ideea e ca nu prea e corect ca aceasta cale de mijloc nu exista

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Pai daca ști că există Dumnezeu, de ce sa nu i te închini? Dacă crezi în existența Sa, înseamnă că, cunoști și ceea ce nu îi place și poruncile sale. Măcar de nu știai, era altceva. Dacă crezi că există Dumnezeu, și nu i te închini, înseamnă că Îl refuzi cu bună știință. Este și normal că nu există cale de mijloc. Odată ce ai aflat de El, alegi dacă Îi întorci spatele sau nu. Dacă ai citit în Biblie, la judecata oile sunt separate de capre, adică binele de rău, și la rău intra și ateii, o a treia categorie nu exista, de neutru. Odată ce ai intrat în această viață, trebuie sa alegi binele sau răul. Dacă te întreabă cineva, dacă dai BAC-ul, tu îi spui că nu știu, în loc de da sau nu? Da, și să ai BAC-ul mâine, trebuie sa alegi ceva. Dacă spui nu știu, și mâine îl ai, înseamnă că nu te duci (a fost un exemplu). Și dacă te întreabă cineva dacă te angajezi și la început spui nu știu, într-un final tot trebuie sa alegi dacă vei lucra sau nu, chit dacă decizia vine peste niște ani (alt exemplu). Deci nu exista nu știu, decât da sau nu. Din cate spui tu, crezi în Dumnezeu, nu ești ateu. Crezi în El, dar nu i te închini. Tot tu vei avea de suferit, nu eu. Este chiar atât de greu sa Îi te închini, nu te costă nimic?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ce-ti bati atata capul din moment ce povestile alea nu-s reale?

| Helper07 a răspuns:

1. daca nu esti cu Dumnezeu, esti automat impotriva Lui.
2. Dumnezeu nu forteaza pe nimeni pentru ca vrea slujire sincera, din iubire. El spune prin proorocul Isaia:"Bucura-te tinere in tinereatea ta, fi cu inima vesela, umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai dar nu uita ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Helper07):

Da, dar știi care va fi cea mai grea întrebare la judecată?
Sex ai făcut, dar copii unde sunt?

| AG777 explică (pentru Helper07):

1 Cea mai penibila lozinca pe care am putut s-o aud, a fi impotriva lui Dumnezeu e sa lupti impotriva lui, sa fii ori adept al religiei intunericului ori vreun sustinator al unui alt zeu, asta nu inseamna ca daca nu te supui lui, gata esti impotriva lui, mi se pare o prostie. Deci uite ca exact ceea ce cred eu confirmi si tu, pentru ca am hobbyuri, pentru ca imi place un anumit sport am sa fiu judecat si probabil bagat si in iad pentru asta, asa e?

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Dumnezeu nu te condamna pentru hobiuri sau pentru un anumit sport dar daca vrei sa fi indiferent fata de El sau religie ar trebui sa stii ca Dumnezeu are un plan/o misiune speciala cu fiecare dintre noi, dar nu multi o accepta. Am auzit odata ca Dumnezeu n-o sa ne judece pentru ceea ce facem ci pentru ceea ce am fost chemati sa facem si nu facem si evident ca asta nu inseamna ca Dumnezeu n-o sa ne judece pentru faptele noastre pacatoase caci pentru ca sa iti indeplinesti misiunea pe care Dumnezeu ti-a dat-o pe acest pamant trebuie sa cauti calea spre neprihanire.

| Helper07 a răspuns (pentru sadrian46):

Pari un om batran dar vorbesti ca un pusti de 10 ani care vrea sa para interesant folosind cuvinte pe care abia le-a invatat. (fara suparare)

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu se referea la hobiuri, doar nu vrea sa ii se închine Lui.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Corect, copii dupa ce? Copii dupa buletin?

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Si unde scrie in Biblie ca barbatii nu se pot mantui daca nu fac copii? Nu scrie nicaieri, scrie asta doar despre... femei (iar a naste fete nu se pune pentru mantuire). Uite d-aia nu se putea ridica Isus la cer, ca n-a facut copii.

Plus ca exista suficienti parinti denaturati, care mai bine nu se apucau de facut copii.

| LupusDei1993 a răspuns:

Asa, in primul rand, de unde stii ca ce faci tu este "bine" daca nu ai o indrumare? Doar stii zicala, drumul spre iad este pavat cu intentii bune.
In al doilea, de unde stii ca fiecare crestin va merge in rai? Din absolut orice confesiune, indiferent, unul va fi salvat, celalalt damnat.
Nu exista cale de mijloc. Ori esti cu Dumnezeu, ori cu Diavolul.

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ei, iată, pe cărările voastre, limitate la povestea din cartea de pe raft, așa e.
Dar ce zici de intepretarea mea: Când ești cu unul ești automat și cu celălalt? Ceva de genu. Nu ai observat până acum că sunt inseparabili?

| AG777 explică (pentru LupusDei1993):

Cu nimeni