| AvalohAlyn a întrebat:

Mai putem manca sanatos in sec 21? Ce inseamna mancat sanatos/alimentatie echilibrata mai exact si in mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai putem manca sanatos in sec 21?
Da.

Ce inseamna mancat sanatos/alimentatie echilibrata mai exact
Să mănânci de toate asta înseamnă sănătos.
Să mănânci atât cât ai nevoie, dar nu mai mult, asta înseamnă echilibrat.
În mare, cam asta.

| Ineys a răspuns:

Atata timp cat exista nutritionisti, poti manca sanatos. Ei pentru asta sunt, sa te invete sa mananci sanatos si echilibrat.

Sanatos inseamna sa nu mananci fast-food, mezeluri, grasimi, dulciuri in exces, etc. In rest cam toata mancarea este sanatoasa, corpul avand nevoie de o variatate larga de alimente pentru a isi lua diferite vitamine si bla bla din ele.

| adriantraian a răspuns:

Salut! O sa iti spun strict parerea mea...ai intrebat daca se poate manca sanatos in secolul 21, asta inseamna ca bunicii/stramosii nostri mancau sanatos. Pai chiar crezi ca ei se gandeau ce sa manance? Mancau ce aveau si erau sanatosi(bine, nu aveau fast-food si prostiile pe care le avem noi).Si cel mai important era ca ei faceau multa miscare(munceau, dar tot miscare e). Cunosc cazuri de persoane care au ajuns la 100 de ani si daca ai vedea unde locuiesc si in ce conditii, ai spune ca e inuman. Stiu o persoana care la 88 de ani a stat toata vara la stransul fanului,de dimineata pana seara(nu exagerez,stiu ca nu mai sunt multe ca ea,dar mai sunt cateva). Da, stiu ca alimentatia de acum nu e benefica, dar cred ca prin sport se rezolva majoritatea problemelor(nu neaparat sa mergi la sala, o alergare si niste simple exercitii fizice ar ajuta ). Am auzit ca s-au facut niste studii si din ele a rezultat faptul ca alimentele nu mai au aceleasi substante ca in trecut, cred ca este adevarat, dar nu cred ca este o diferenta foarte mare(nu stiu nimic sigur despre acel studiu, a trecut ceva vreme de cand am auzit de el). Asta e parerea mea si sper ca ai inteles ce am vrut sa zic laughing)